Smlouva o prodeji pozemků u Pasohlávek je podepsaná. Čínské lázně tam mají vyrůst do sedmi let

Zástupci firmy Thermal Pasohlávky, kterou vlastní kraj, a obec Pasohlávky podepsali s čínskými partnery ze společnosti RiseSun smlouvy na prodej pozemků skoro za 380 milionů bez DPH. U Pasohlávek by na nich měly vzniknout lázně za více než miliardu korun. Hotové mají být do sedmi let. Kraj tam zároveň postaví menší léčebný ústav.

Generální ředitel RiseSun Sü Ťie
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Jednání s Číňany ohledně lázní začal kraj už v minulém volebním období pod vládou ČSSD a KDU-ČSL. Nové vedení v čele s hnutím ANO pak zvažovalo dvě varianty, a to vznik společného podniku a pak následná stavba, nebo prodej pozemků investorovi. Nakonec dostala přednost druhá možnost.

„Pro nás je to krok dopředu. Čekají nás další důležité kroky a těžká práce,“ řekl generální ředitel RiseSun Sü Ťie. Podle něj je podpis smlouvy završením dvou let práce. Dodal, že firmu nyní čeká získávání stavebních povolení a dokončení všech detailů. Dál chce spolupracovat s Jihomoravským krajem a Pasohlávkami.

Podle předsedy představenstva Thermalu Pasohlávky Martina Itterheima společnost RiseSun uhradila peníze za pozemek a složila také 100 milionů korun jako bankovní záruku na to, že v místě postaví domluvený lázeňský komplex. „Společnost se zavázala podle kupní smlouvy, že do sedmi let zprovozní lázeňské centrum. Do tří let má mít územní rozhodnutí, do pět let stavební povolení a do sedmi let kolaudační rozhodnutí,“ řekl.

Jak dodal, Thermal Pasohlávky z lokality neodchází. Zůstane mu tam pozemek pro léčebný ústav. „Zároveň máme v majetku veškeré sítě a komunikace, takže budeme intenzivně spolupracovat,“ vysvětlil Itterheim. Letos chce získat stavební povolení na menší léčebný ústav, který nebude součástí čínské investice. Začít stavět by se mělo podle Martina Itterheima příští rok.