Podněty na zlepšení k soubě poutal univerzitní park v centru města, když se sešly hned tři různé návrhy, jak toto místo proměnit. Dalo by se zde například grilovat nebo relaxovat v pohodlných sítích, případně procvičit myšlení i paže s obřími šachovými figurkami. Rostislav Zapletal před Památníkem Tomáše Bati navrhl dřevěné terasy, které nabídnou návštěvníkům a studentům nejen posezení s výhledem, ale také zdroj pitné vody a internetu.
„Funkcionalismus, ale zároveň komunistická minulost. Kontrast mezi kvalitou místní architektury mi vždycky vadil. Proto jsem snil o tom, že budu jednou části města vylepšovat,“ řekl Rostislav Zapletal.
Vyhlídka z Baťova mrakodrapu nepostoupila
O splnění jeho snu rozhodnou do 2. prosince občané. Mají na výběr celkem z dvaceti sedmi návrhů. K nejoriginálnějším návrhům původně patřila i prosklená adrenalinová vyhlídka z Baťova mrakodrapu. Do hlasování však nepostoupila, protože památkově chráněná budova nepatří městu, ale kraji.
Mezi vítězné projekty rozdělí Zlín pět milionů korun. Veškeré podrobné informace o návrzích, které postoupily do hlasování, jsou umístěny na webových stránkách projektu a zároveň tam mohou lidé také hlasovat. Vyjádřit se mohou pro i proti. „Ovšem je nutné dodat, že pro udělení hlasu záporného je zapotřebí nejprve hlasy dva kladné,“ vysvětlila koordinátorka projektu Tvoříme Zlín Kamila Gamalová.
V Brně se některé projekty dostaly do problémů
V Brně už zkušenosti s participativním rozpočtem mají a v jeho druhém ročníku mohou lidé hlasovat už jen do čtvrteční půlnoci. Každý úspěšný zájemce může získat až tři miliony na nápady, kterými chce nějakým způsobem proměnit město.
Realizace některých projektů z loňského ročníku se ale neobešla bez problémů. Například do skateparku v Tuřanech je zatím zákaz vstupu. „Provoz byl přerušen, především z toho důvodu, že skate park v zimě není udržován a ten druhý důvod je, že stavební úřad obdržel podání žádosti o odstranění stavby,“ řekl starosta Tuřan Radomír Vondra (STAN).
Město proto chystá změny, které by podobným problémům měly zabránit. „Plánujeme, že většina projektů, nebo minimálně velká část, bude realizována z úrovně kanceláře participace. Měli bychom mít dostatečné personální zajištění, proto abychom ty realizace mohli řešit sami a vyhnout se právě těm problémům, které nastaly,“ vysvětlil náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný (Piráti).
Lidé chtějí informační tabule a zlepšení kvality vody
Nápadů, které mohou město v příštím roce proměnit, mají letos Brňané na výběr třiašedesát. Lidé pro ně mohou hlasovat na webu.
Zatím se na prvních místech hlasování drží projekty na umístění informačních tabulí s odjezdy hromadné dopravy v podchodu před hlavním nádražím, zlepšení pitné vodu v celém Brně nebo vybudování mládežnické klubovny pod Bílou horou v Židenicích. V hlasování zatím většinou zvítězily větší projekty. Aby i ty malé měly šanci, vedení města chce příští rok hlasování rozdělit do dvou kategorií podle ceny projektů.