Děti v mateřské škole v Radvanicích dýchají špatný vzduch. Jako by denně vykouřily tři cigarety, míní experti

Špatné ovzduší na Ostravsku přispívá k tomu, že se hůř dýchá dětem i uvnitř mateřských škol. Když nastane smogová situace, škodliviny se totiž dostanou i přes zavřená okna. Aktuální kvalitu vzduchu v říjnu v několika školách v Ostravě a okolí zjišťovali v rámci výzkumného projektu zástupci vybraných organizací.

Nejvíce prachu naměřili v Mateřské škole v Ostravě-Radvanicích a Vratimově. „Když nemůžeme ven za smogové situace, vůbec nám nepomáhá, že máme zavřená okna, protože 70 procent škodlivin pronikne i přes ně do tříd. Děti nedýchají tak kvalitní vzduch, jak by měly, a neprospívá to jejich zdraví,“ sdělila ředitelka MŠ Ukrajinská Adéla Mikesková.

Situace trápí pana Nikolu Cariće už řadu let. Spolu s kolegy se rozhodl pomoci právě  předškolákům. „Vyvinuli jsme měřicí zařízení, které v průběhu října měřilo hodnoty prachových částic ve 20 školkách na Ostravsku,“ uvedl spoluautor projektu Nikola Carić s tím, že velmi znepokojující byly výsledky měření v MŠ v Radvanicích.

„Nejhůře se dětem dýchalo 19. října. Kolikrát jsme se dostali až na hodnoty kolem 200 mikrogramů prachových částic, což je velmi výrazné překročení,“ dodal. To podle odborníků znamená, že za čas strávený ve školce tu každé dítě „vykouřilo“ v přepočtu tři cigarety.

Autoři projektu se na základě naměřených dat rozhodli deseti školkám, ve kterých byly koncentrace polétavého prachu nejvyšší, věnovat čističku vzduchu. Podle expertů je natolik výkonná, že poměrně brzy vyčistí i prostor o zhruba 120 metrech čtverečních.

Moravskoslezský kraj má špatnou kvalitu ovzduší dlouhodobě a nejhorší v Česku. Smog trápí kraj hlavně na podzim a v zimě. Maximální povolený počet překročení imisního limitu pro polétavý prach je přitom stanoven na 35 dní v roce.

Nejhorší situace bývá v ostravské čtvrti Radvanice a Bartovice, kde byl například imisní limit pro polétavý prach v roce 2016 překonán v 89 dnech. Obdobně jako Radvanice na tom byly také Věřňovice, které jsou součástí Dolní Lutyně na Karvinsku.

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se aktuálně zlepšily

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se po přechodném zhoršení zlepšily. Průměrné denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší už na řadě míst klesly pod imisní limit, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Také podle aktuálních hodinových koncentrací už meteorologové situaci na většině míst hodnotí jako dobrou či uspokojivou. Nejvyšší průměrné denní koncentrace polétavého prachu ve středu dopoledne vykazovala stanice Třinec-Kosmos na Frýdecko-Místecku, a to 72,5 mikrogramu na metr krychlový.

Zhoršená situace panuje také v okolí měřicí stanice Opava-Kateřinky, kde se dopolední koncentrace prachu (PM10) dostaly na úroveň 57,5 mikrogramu na metr krychlový.

Ještě v pondělí byl ale na některých místech imisní limit překročen i dvojnásobně a přesahoval tak hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový. V letošní topné sezoně byla v regionu smogová situace zatím vyhlášena jednou, a to koncem října. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 8 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 9 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 13 hhodinami

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 19 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
včera v 05:30

Ve Šternberku na Olomoucku se tvoří mnohakilometrové kolony kvůli opravě silnice

Ve Šternberku na Olomoucku se kvůli opravě silnice první třídy tvoří několikakilometrové kolony, řidiči nabírají i více než hodinové zpoždění. Ředitelství silnic a dálnic trasu nechává opravit kvůli poškozenému asfaltu. Nepříjemnosti tak řeší i některé místní firmy a stovky jejich zaměstnanců. Městu zatím chybí obchvat, který by se měl začít stavět za rok.
16. 4. 2025

Dohra po požáru. Za nelegální zahrádku v Mostě padla pokuta 20 tisíc, píše MfD

Za nepovolenou restaurační zahrádku v Mostě, kde si lednový požár vyžádal sedm obětí, padla pokuta dvacet tisíc korun. Sankce za černou stavbu přitom mohla být až milion, přestupek je ale po šestnácti letech, kdy přístřešek u restaurace stál, promlčený, napsala středeční Mladá fronta DNES (MfD). Stavební úřad v prohlášení uvedl, že pokuta je za užívání stavby bez kolaudačního rozhodnutí.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Soud odmítl dvě dohody o vině a trestu v kauze Dozimetr

Obvodní soud pro Prahu 9 neschválil dohody o vině a trestu uzavřené mezi státním zástupcem a podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Zakaríou Nemrahem viněnými v kauze Dozimetr. U prvního z mužů považoval trestní senát vedený soudcem Jakubem Krieblem navrhovaný peněžitý trest ve výši milion korun za příliš mírný, dohodu s druhým zamítl z formálních důvodů. Navrhovaný třímilionový trest u Nemraha je podle něj přiměřený. Oba podnikatelé se k trestné činnosti v kauze přiznali.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025
Načítání...