Nemocnice v Břeclavi znovu odebírá krev. Transfuzní stanice byla mimo provoz kvůli západonilské horečce

Transfuzní stanice břeclavské nemocnice je opět v provozu. Uzavřená byla kvůli riziku nákazy západonilskou horečkou. V nemocnici leží muž, který se nakazil v České republice. Obnovit odběry krve a plazmy se vedení zařízení rozhodlo kvůli ochlazení a sníženému výskytu komárů, kteří onemocnění přenášejí.

Odběr krve
Zdroj: ČTK Autor: Petr Sznapka

Nemocnice v Břeclavi přerušila odběry v pondělí poté, co se potvrdil druhý případ západonilské horečky u hospitalizovaného muže. V srpnu v nemocnici zemřela na západonilskou horečku dvaasedmdesátiletá žena. Byla prvním pacientem, který se nakazil v České republice.

Zařízení po zastavení odběrů krve jednalo s hygieniky a čekalo na jejich doporučení ohledně dalšího postupu. „Neobdrželi jsme žádné doporučení, a proto jsme přijali interní opatření a obnovili jsme odběry krve a plazmy na transfuzním oddělení,“ řekl Petr Baťka pověřený vedením nemocnice. Některá bezpečnostní opatření ale trvají dál. Například dárci budou muset v následujících dnech zpětně hlásit případné příznaky infekčního onemocnění.

Stav nemocného muže se zlepšuje

Stav muže, který se také infikoval v tuzemsku, se zlepšuje. Nemocnice by ho měla v týdnu propustit. Přesný termín ale nezná.

Onemocnění způsobuje vir zvaný západonilský virus. Přenášejí ho komáři rodu Culex. Dosud se nezjistil přenos z člověka na člověka. Větší počet nemocných se objevil spíš v jižní Evropě. Pokud tam lidé cestují, měli by si dát pozor. Lidé se mohou chránit repelenty a v oknech mít síťky.

Nejohroženější jsou děti a staří lidé

Inkubační doba, tedy doba od vstupu viru do organismu do propuknutí nemoci, je od tří do 14 dnů. U zdravých jedinců virus často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku. U dětí nebo starších lidí ale může mít vážnější následky jako například encefalitidu nebo meningitidu, v krajním případě hrozí smrt. „Děti nemají ještě dostatečně vytvořený imunitní systém a starší lidé už ho mají naopak opotřebovaný. Horší průběh může mít nemoc u pacientů, kteří mají i jiné nemoci,“ vysvětlila primářka infekčního oddělení břeclavské nemocnice Jana Kleinerová.

Velký počet nakažených je v Řecku, Itálii, Maďarsku nebo Srbsku. Podle odborníků se virus v Česku opakovaně objevuje u komárů, ptáků nebo koní, a bylo jen otázkou času, kdy se objeví i u člověka. Západonilskou horečkou se v minulosti v roce 2007 na Kypru nakazil i populární herec Pavel Nový. Několik měsíců strávil v rehabilitačním ústavu v Kladrubech, kde se znovu učil chodit.