Každý student dostal 4000 korun. Na Jesenicku se snaží udržet mladé

Jeseník spustil nový program. Každému, kdo od září začal ve městě studovat střední školu, daroval čtyři tisíce korun. Finanční příspěvek má udržet mladé lidi v regionu.

Kroky, které radnici každoročně stojí statisíce korun, podporují většinou politici ze všech stran. Podmínkou jednorázového příspěvku je trvalé bydliště v Jeseníku. Celková částka, kterou zastupitelé schválili na podporu studentů, je 200 tisíc korun.

Za posledních 10 let totiž odešlo z horské oblasti na tři tisíce obyvatel. „V Jeseníku jsou nyní tři střední školy. Například na té zemědělské se otevřelo pět tříd pro prváky,“ zjistila redaktorka České televize Monika Fleischmannová. Kapacita školy je tak plně vytížena. Ředitelka školy ale odmítla na dotaz ČT spekulovat, zda je obsazenost zapříčiněna výší příspěvku.  

Podle zjištění ČT však ještě před pěti lety odcházelo čtyřicet procent žáků studovat mimo okres. Předloni to bylo dokonce šedesát procent z nich. Příspěvěk v současnosti posílá město uchazečům jak učnovských, tak maturitních oborů.

Město dává i vlastní porodné

V Jeseníku podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) žilo loni 11 271 obyvatel, před pěti lety jich bylo 11 579. Počet obyvatel klesá již několik let. „Máme stále méně obyvatel, tím pádem klesají příjmy města, a musíme se více rozhodovat, do jakých akcí půjdeme,“ podotkla místostarostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (TOP 09).

Opatření města na zlepšení demografického vývoje podporují i opoziční zastupitelé, kteří odliv obyvatel z Jeseníku také považují za velký problém. „U mě to určitě podporu má. Snažím se shánět peníze i jako krajský zastupitel, aby lidé v tomto regionu zůstávali. Snažíme se, aby se mohli lidé vzdělávat v tomto regionu. Má představa je, aby z deseti absolventů gymnázia zůstala aspoň polovina,“ řekl zastupitel Lubomír Věstinský (ČSSD).

Několik let také Jeseník vyplácí novorozencům z Jeseníku 5000 korun. „Jednotný názor například na porodném není, ale vždy to bylo schváleno. Myslím, že všichni to (demografický vývoj) tady vnímáme jako velký problém a pokud je to smysluplné, snažíme se to podpořit,“ řekla místostarostka města.

Ostatní radnice v Olomouckém kraji opatření tohoto typu nedělají. Zabránit odlivu obyvatel se snaží zlepšováním životního prostředí i podmínek pro místní. Například v Přerově připravují vybudování průmyslové zóny, která by mohla přinést nové pracovní příležitosti, a od září výrazně sníží jízdné MHD pro studenty a seniory. „Velkou motivací pro život v Přerově by byla dostavba dálnice. Víme od mnoha Přerovanů, že neexistence dálnice, a tím způsobené horší životní prostředí v Přerově je pro mnohé, bohužel, impulsem k tomu, aby odešli z města, které mají jinak rádi,“ řekla mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Oblast s vysokou mírou nezaměstnaných

Jesenicko v Olomouckém kraji patří dlouhodobě mezi regiony s nejvyšší nezaměstnaností. Aktuálně se zde míra nezaměstnanosti drží na 4,1 procenta.

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji - srpen 2018
Zdroj: MPSV

V porovnání s ostatními regiony vykazuje Olomoucký kraj čtvrtou nejvyšší nezaměstnanost v Česku. Vyšší podíl nezaměstnaných měl v srpnu Moravskoslezský kraj (4,7 procenta), Ústecký kraj (4,7 procenta) a Jihomoravský kraj (3,8 procenta).

V kraji tak bylo na konci srpna evidováno 11 662 volných pracovních míst. „Jejich počet byl o 17 nižší než v předchozím měsíci a o 2295 vyšší než ve stejném měsíci minulého roku,“ uvedl analytik olomouckého úřadu práce Jaroslav Mikšaník. Na jedno volné pracovní místo v srpnu připadalo v Olomouckém kraji v průměru 1,2 uchazeče.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
13:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
13:22Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 4 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 6 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 9 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 11 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 18 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 20 hhodinami
Načítání...