Zlínskem se prohánějí závodníci. Město i okolí zasáhnou uzavírky

Na Zlínsku začíná 48. ročník Barum Czech Rally. Nejvýznamnější automobilový závod na území Česka je součástí prestižního seriálu mistrovství Evropy. Závodníky letos čeká celkem 15 rychlostních zkoušek, na které by se z okolí trati mohlo dívat až dvě stě tisíc lidí. Obyvatele Zlínska čekají během pátku a víkendu omezení. Jejich podrobný přehled je k dispozici na internetových stránkách pořadatele. Ten nabízí také mapu s přesnými trasami závodů.

Video Zprávy ve 12
video

Zprávy ve 12: Ve Zlíně startuje Barum Rally

První rozsáhlá uzavírka omezila průjezd Zlínem už v noci na pátek. Od pátečních 6:00 do 14:00 je omezen provoz mezi Pohořelicemi a Komárovem a v Napajedlech. Centrum Zlína bude znovu pro motoristy uzavřeno v pátek od 16:00 do soboty 1:00 kvůli zmiňované večerní městské rychlostní zkoušce.

„Motoristům i MHD bude sloužit objízdná trasa po třídě Tomáše Bati do Prštného, kolem hypermarketu Albert, podél Dřevnice ulicí Nábřeží a na křižovatku Gahurova – K Pasekám. Obsluhovány nebudou zastávky U Zámku a Čepkov,“ uvedl mluvčí Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice (DSZO) Vojtěch Cekota.

V sobotu se závodníci proženou po silnicích ve Slušovicích, mezi Vsetínem, Hošťálkovou a Rajnochovicemi a mezi Babicemi, a Kostelany. Tratě budou uzavírány postupně. První zmíněná už před sedmou ráno a poslední od 11:45. Otevření silnic se plánuje na večer mezi půl desátou a půlnocí.

V neděli se pojede z Halenkovic do Žlutavy, z Malenovic ke Kudlovu a ze Všeminy přes Kašavu do Lukova. V těchto místech budou tratě uzavřeny od brzkého rána a poslední se otevře v 18:16. 

Změny v hromadné dopravě

Po dobu páteční uzavírky se bude trolejbusová linka číslo 6 na zastávce Školní měnit na linku 8X a pokračovat v jízdě po Štefánikově ulici, kolem Baťovy nemocnice, po ulici 2. května a Dlouhé až na zastávku Náměstí Míru. Tam se změní zpět na linku 6 a trolejbusy pojedou do Otrokovic.

„Úsek Jižní Svahy – Kocanda – Školní – Náměstí Míru bude obsluhován po objízdné trase přes Prštné kyvadlovou dopravou s označením 7X. Úsek Jižní Svahy – Středová – Školní – Náměstí Míru bude obsluhován po objízdné trase přes Prštné kyvadlovou dopravou s označením 14X,“ řekl Cekota. Místo linky 9 bude linka 9X, která pojede kolem nemocnice, ale nebude zajíždět na Jižní Svahy, otáčet se bude na konečné stanici Antonínova.

Autobusové linky 32 a 33 budou vedeny objízdnou trasou přes Prštné s označením 32X a 33X. Autobusová linka 38 bude označena jako 38X a pojede mimo tovární areál a mimo ulici Vodní.

„Dvacetiminutové jízdenky budou platit i pro přestup na náhradní dopravu. Revizoři budou uznávat v době tohoto dopravního opatření pro přestup na náhradní dopravu i nepřestupné jízdenky pro jednotlivou jízdu a budou zohledňovat odpovídající prodloužení jízdní doby, aby cestující v důsledku objížďky a náhradní dopravy nebyli poškozeni a nemuseli si kupovat dražší jízdenky,“ uvedl Cekota.

Tištěné jízdní řády náhradní dopravy budou také vyvěšené na zastávkách. „Po skončení městské rychlostní zkoušky rally posílí DSZO v nezbytném rozsahu přepravní kapacitu na linkách ze Zlína do Otrokovic a také na sídliště Jižní Svahy, aby se všichni diváci mohli dostat i v pozdních večerních hodinách městskou dopravou do svých domovů,“ slíbil Cekota.