Pracovníka sběrny brutálně napadl tyčí. Za mřížemi si mladý muž odpyká 13 let

Za brutální napadení pracovníka ve sběrně surovin v brněnských Židenicích si devětatřicetiletý Lubomír Sochor pravomocně odpyká ve vězení třináct let. Muže napadl ve chvíli, kdy se snažil prodat mosaz a předložil přitom odcizené doklady. Pracovníka výkupny uhodil tyčí, mimo jiné mu prorazil lebku. Muž svou vinu popíral, jeho odvolání v úterý zamítl Vrchní soud v Olomouci.

Sochorovi hrozilo deset až osmnáct let a podle soudu nebylo o jeho vině pochyb, svědčí o tom dostatek důkazů. Muž má na kontě už 26 trestních záznamů, za pokus vraždy půjde do věznice se zvýšenou ostrahou. Trest je podle soudu přiměřený, a to s ohledem na trestní minulost obžalovaného i na nulové polehčující okolnosti.

Důkazy tvoří ucelený řetězec, pachatelem trestného činu je právě obžalovaný.
Petr Andres
soudce

Muž svou vinu po celou dobu procesu popíral a u hlavních líčení nevypovídal. Poukazoval na to, že nebyl označen poškozeným mužem při rekognici. „Soud měl k dispozici pouze nepřímé důkazy a podle nás netvoří ucelený řetězec,“ uvedla jeho obhájkyně.

Advokátka poukazovala i na to, že muž byl dosud souzen zejména za majetkovou trestnou činnost, nedopouštěl se promyšleného násilného činu. „Nebylo prokázáno, že by skutek spáchal obžalovaný,“ uvedla. Sám Sochor u soudu řekl, že je mu líto, co se stalo, ale nemá s tím nic společného.

Žalobce: Vina je dostatečně prokázána

Podle žalobce je vina muže dostatečně prokázána, a právní kvalifikace měla být dokonce mnohem přísnější. „Pachatel měl být uznán vinným pokusem loupežné vraždy, což je část viny i na straně státního zastupitelství, které nepodalo odvolání. Uvažoval o tom i krajský soud. Ta situace je jasně dána, proč by tam šel vraždit neznámou osobu. Ten motiv byl majetkový,“ řekl státní zástupce Jaroslav Kandráč.

Podle rozsudku přišel Sochor do výkupny kovů v brněnských Židenicích v září 2016. Jednašedesátiletého pracovníka výkupny následně napadl tyčí, nejméně osmkrát jej udeřil do hlavy a utekl. Muž utrpěl vážné poranění hlavy, předmět mu prorazil lebku. Zaměstnanec výkupny ale utrpěl i další zranění, když se snažil rány krýt. Přežil, ale musel podstoupit řadu operací. Dodnes mu chybí část lebeční kosti.

Muže usvědčovala například kšiltovka, kterou kriminalisté našli na místě činu, byla na ní DNA obžalovaného. Podle obhajoby ji tam však mohl přinést někdo jiný. Na místě nechal Sochor také průkazku MHD se svými pachovými stopami. Dalším důkazem je také kamerový záznam a především svědectví ženy, která pachatele ve výkupně viděla. Při následné policejní rekognici Sochora poznala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 14 mminutami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 32 mminutami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
13:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
13:22Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 7 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 10 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 13 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 15 hhodinami
Načítání...