V řece Rokytná na Znojemsku uhynuly stovky ryb, udusily se. Může za to horko a sucho

V řece Rokytná v Moravském Krumlově na Znojemsku uhynuly stovky ryb. Podle předběžných výsledků rozboru vody byl příčinou úhynu nedostatek kyslíku v řece. Událost je předmětem správního řízení, městský úřad ale nepředpokládá, že by ryby uhynuly cizím zaviněním.

Uhynulé ryby v řece Rokytná
Zdroj: HZS JMK

Na menší úhyn ryb upozornil odbor životního prostředí moravskokrumlovské radnice už ve středu odpoledne místní rybář. „Kontaktovali jsme rybáře, aby ryby odklidili, ti však na místě zjistili, že jde o úhyn mnohem větší,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí moravskokrumlovské radnice Kamil Raboň. Uhynulých ryb v řece Rokytná jsou podle něj stovky, jde o kilometrový úsek řeky pod moravskokrumlovským zámkem.

Na místo přijeli i specialisté z hasičského záchranného sboru z Tišnova a odebrali vzorky vody. Podle předběžných výsledků byl příčinou úhynu nedostatek kyslíku v řece. Odpoledne by rybáři i dobrovolní hasiči měli uhynulé ryby odklidit a odvézt je do kafilerie. „Horké a suché počasí představuje pro vodní živočichy velké riziko, protože hladina vody je ve všech tocích velmi nízká a nejhorší situace je právě na menších tocích,“ řekl Petr Chmelař z Povodí Moravy.

„Sucho máme momentálně na čtvrtině měřicích stanic, ale začíná se opět šířit a nejvíce vidět je to na malých vodních tocích, jako je právě Rokytná, Litava, Moravská Sázava, Třebůvka nebo Želetavka. Na těchto tocích voda v některých oblastech klesá pod měřitelnou úroveň,“ upřesnil Chmelař.

Stav vody v řekách k 26.7.2018
Zdroj: ČHMÚ

Při malém množství vody se na její kvalitě více podepisuje znečištění, jehož koncentrace stoupá a vede k úbytku kyslíku ve vodě. „Stejně tak vysoké teploty a působení slunce vedou k rychlému prohřátí vodního sloupce až ke dnu, a to způsobuje další úbytek kyslíku. Podmínky pro vodní živočichy jsou tak velmi obtížné,“ doplnil mluvčí Povodí Moravy.

V první polovině července uhynulo přes tunu ryb v Berounce za Plzní. I tam se ryby nejspíš udusily. „V řece byl v kritickém místě téměř úplně odčerpaný kyslík,“ řekl rybářský hospodář Jaroslav Vogl.