V jeskyni u Holštejna se vážně zranila žena, vynesli ji hasiči

V jeskyni u Holštejna v Moravském krasu se vážně zranila mladá žena. S pomocí nosítek ji vynesli hasiči. Utrpěla mnohačetná poranění, uvedla mluvčí záchranné služby Michaela Bothová. Vrtulník mladou ženu transportoval do Fakultní nemocnice v Brně.

Hasiči vyjížděli do Holštejna kolem 16:00. „Bylo to na žádost záchranné služby, zraněného člověka jsme vynesli ven,“ uvedl mluvčí hasičů David Jirouš. 

Událost se podle policejního mluvčího Pavla Švába odehrála v jeskyni Hladomorna pod zříceninou hradu, kam vede značená turistická stezka. Podle něj šlo zřejmě o pád při procházce.

Ze zpráv jednotlivých složek záchranného systému není zcela jasné, jak daleko od vchodu do jeskyně se nehoda stala, informace se částečně rozcházejí. Každopádně zdravotníci potřebovali kvůli vynesení zraněné pomoc hasičů.

Holštejn leží v krasové oblasti. Ve skále pod hradem je volně přístupná jeskyně Hladomorna. V okolí je několik dalších, veřejnosti nepřístupných jeskyní.

V jedné z nich, známé jako Lipovecká ventarola, si v roce 2016 jeskyňář v hloubce 25 metrů pod zemí zranil kotník. Jeho záchrana trvala šest hodin. Bylo tehdy nutné prostřednictvím odstřelů rozšířit vstupní cestu do podzemí. Do akce se tehdy zapojily desítky záchranářů.