Největší přerovský kryt civilní obrany dosloužil. Město zvažuje prodej, filtry jsou dodnes funkční

Všudypřítomná vlhkost, poškozená střecha a hniloba. I kvůli tomu by se jeden z nejstarších a největších krytů civilní obrany (CO) v Přerově mohl v dohledné době prodat. O jeho osudu již rozhodují zástupci přerovského magistrátu. Za poslední tři roky se ve městě prodalo už 50 krytů.

Video Přerov prodává kryt civilní obrany
video

Přerov prodává kryt civilní obrany

„Zájemci jsou obyvatelé domů, kde kryty jsou. Využívají je jako sklady, provozovny, kolárny,“ sdělila mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

V Přerově je nyní celkem 14 krytů CO, přičemž provozuschopných je dvanáct z nich. Poskytly by útočiště pro několik tisíc osob. Nejstarší přerovský kryt, o němž jedná bezpečnostní rada města, se nachází na třídě 17. listopadu. „Byl vybudován ve své době za účelem ochrany obyvatel před následky zbraní hromadného ničení,“ podotkl správce krytů Ivo Hubík.

I dnes v něm mimo jiné najdeme funkční filtrační zařízení i zásobníky na vodu. „Filtry sovětské výroby fungují dodnes,“ dodal Hubík. Je v něm také dosud fungující sociální zařízení. 

V krytu dodnes funguje sociální zařízení.

Zdroj: ČT24

Sloužil i jako podchod

Na krytu se podepsalo nejen dlouhodobé chátrání, ale rovněž bezdomovci, kteří v něm přebývali. V roce 1997 se jeho podzemními prostorami, které v době svého vzniku nabídly útočiště pro 450 osob, prohnala povodeň, doplnil Ivo Hubík.

Podle Lenky Chalupové již měla v krytu svou zkušebnu kapela, byla zde i prodejna textilu. „Posloužil také jako podchod pod rušnou komunikací,“ dodala.

V minulosti měl Přerov až 160 krytů. „Nabízely záchranu až pro 40 000 lidí, “ doplnila přerovská mluvčí s tím, že by tak bylo postaráno o většinu obyvatel města. Ty, o které město pečuje do dnešní doby, by měly v době případného ohrožení sloužit zejména dětem.