Flora Olomouc

Flora Olomouc slaví 60 let. Pavilon zdobí šest set zavěšených pugetů s hudebním doprovodem

Šest stovek kytic zavěšených v prostoru zaplnilo centrální část hlavního pavilonu A olomouckého Výstaviště Flora, kde začala jarní etapa mezinárodní květinové a zahradnické výstavy Flora Olomouc. Netradičně pojatá expozice nazvaná Puget pro Floru odkazuje na šedesát let pořádání květinových přehlídek. Jarní etapa výstavy bude probíhat až do neděle.

 

Stovky kytic visí v prostoru uprostřed hlavního pavilonu, lidé se tak mezi nimi mohou procházet a zblízka si je prohlédnout. Podle autorky expozice Lucie Radilové zabralo vázání kytic několika lidem patnáct hodin a samotná příprava expozice dva týdny.

„Pugety jsou soudobé kytice. Jsou trošku divočejší a vracíme se v nich k přírodě. Použili jsme i různé odumřelé materiály, jako jsou suché květiny, traviny a větve. Kytice v podstatě hodně odkazují na pomíjivost života. Není to jen klasická krásná kytka, ale má to i evokovat emoce,“ řekla Radilová.

Hudba připomene mrak a bouřku

Květiny do pugetů vybírali organizátoři podle trvanlivosti, aby zvládly přežít čtyři dny bez vody. V kyticích jsou zakomponovány tulipány, narcisy, růže, chryzantémy, frézie i karafiáty. Součástí netradiční expozice je i zvláštní hudební doprovod. „Nechali jsme k expozici složit hudbu. Chtěli jsme evokovat mrak a bouřku,“ doplnila Radilová.

Návštěvníci se na výstavě mohou potěšit například i pohledem na nové expoziční záhony s 24 000 tulipány, narcisy, krokusy a hyacinty, které byly vysázeny jako součást oslav šedesáti let výstavnictví v Olomouci. Připravili je pracovníci Atelieru zahradní a krajinářské architektury Zdeňka Sendlera.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Flora Olomouc slaví 60 let. Pavilon zdobí 600 zavěšených pugetů

Součástí jarní etapy Flory, kterou každý rok navštíví desítky tisíc lidí, je také floristická show nebo květinový workshop, veletrh zahradní mechanizace Hortifarm i jarní zahradnické trhy. Lidé si na výstavišti mohou vybrat z nabídky květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin, školkařských výpěstků či zahradnických pomůcek. Jarní Flory se letos účastní 66 vystavovatelů a trhů 250 prodejců.