Za havárii kolotoče v Zaječí může podle vyšetřovatele majitel atrakce. Postavil ho na špatném místě

Břeclavští policisté sdělili podezření z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti majiteli pouťové atrakce, která se loni v červnu nebezpečně naklonila a ohrožovala lidi v Zaječí na Břeclavsku. Sedm se jich zranilo. Podle vyšetřovatelů byl kolotoč postavený na nezpevněné travnaté ploše. Provozovatel podle nich porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání.

Nehoda v Zaječí na Břeclavsku se stala loni 1. července při hodové zábavě. Kolotoč se za provozu nebezpečně vychýlil. Když muž z obsluhy zjistil, že stroj je nestabilní, atrakci sice nouzově zastavil, přesto někteří návštěvníci narazili nohama do zábradlí. Zranilo se tehdy sedm lidí včetně dětí. Šlo o lehčí i vážnější poranění. Čtyři zraněné záchranná služba převezla do nemocnice, další tři ošetřila na místě.

„Během prověřování policisté zažádali o znalecký posudek z oboru strojírenství. Podle získané zprávy jasně vyplývá, že kolotoč byl postaven na nevhodném podloží,“ uvedla na policejním webu mluvčí policistů Kamila Haraštová.

Video Nehodu pouťové atrakce natočil Štěpán Sigmund
video

Nehodu pouťové atrakce natočil Štěpán Sigmund

Zdroj: ČT24

Právě vlivem nezpevněného povrchu se zbortily pomocné podkladové desky a atrakce se nahnula. „Při šetření případu bylo nezbytné nashromáždit spoustu dalších podstatných informací. Jednalo se například o doložení lékařských zpráv, odborné vyjádření znalce k jednotlivým zraněním a nelze opomenout ani to, že policisté museli vyslechnout řadu osob,“ vysvětlila policejní mluvčí.

Na základě zjištěných podkladů dospěl vyšetřovatel k tomu, že provozovatel porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání a sdělil mu podezření z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. Majiteli atrakce hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až pět let.