Jana Mayerová, stíhaná kvůli Čapímu hnízdu, zůstává náměstkyní jihlavského primátora

Ve funkci náměstkyně jihlavského primátora bude pokračovat Jana Mayerová (ANO), kterou obvinila policie v souvislosti s dotací na Čapí hnízdo. Nově ale bude ve vedení města pokračovat jako neuvolněná, její kompetence si rozdělí ostatní radní a za funkci nebude dostávat plat.

Náměstkyně Jana Mayerová (vlevo) a radní Radek Popelka (oba ANO)

Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

Jana Mayerová je jednou z obviněných v kauze Čapí hnízdo, pod žádostí o dotaci je totiž její podpis. Minulý týden sdělila ČTK, že hodlá rezignovat na funkci náměstkyně jihlavského primátora – a to ze zdravotních důvodů, nemocná je již od léta – ale nakonec se rozhodla jinak.

Zůstane náměstkyní, ale neuvolněnou, tedy bez platu, a vzdá se většiny kompetencí. „Podle jejího vyjádření není schopná s plným nasazením po celou pracovní dobu vykonávat tuto funkci,“ řekl primátor v úvodu zasedání. 

Primátor Chaloupek přitom její rezignaci očekával, byť upozornil, že do komunálních voleb zbývá už pouze rok, takže ani neočekával, že by se volil nový náměstek. „Bavili jsme se o tom, že pravděpodobně rezignuje,“ řekl ve čtvrtek. Ostatní radní si ale musí rozdělit její kompetence. V městské radě měla Jana Mayerová na starosti školství, kulturu, tělovýchovu, zdravotnictví a koordinaci strategií, ponechá si však pouze koordinaci.

David Beke z opoziční ODS změny v radě kritizoval. „Je to samozřejmě špatná zpráva pro občany,“ podotkl. Hnutí ANO podle něj mělo nabídnout plnohodnotnou náhradu – někoho, kdo by mohl pro město pracovat na plný úvazek. Primátor zdůvodnil rozdělení kompetencí Mayerové mezi ostatní členy rady tím, že do voleb zbývá už jen necelý rok.

Mayerovou obvinila policie jako členku představenstva Čapího hnízda

Stíhání se týká doby, kdy Mayerová na radnici ještě nebyla a působila v představenstvu společnosti Farma Čapí hnízdo. Právě podpis Mayerové figuruje pod žádostí o dotaci. Obvinění převzala v polovině října, jeho obsah označila za „vymyšlený příběh, založený na fabulacích, neznalosti situace a ignoraci faktů“.

Kvůli Čapímu hnízdu obvinila policie jedenáct lidí včetně předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho místopředsedy Jaroslava Faltýnka, jejichž stíhání je v současnosti zastaveno, protože se po volbách znovu stali poslanci.