Kolony aut v Brně: Na vině jsou stavební práce i chování řidičů

Brno už třetí týden po sobě zažilo pondělí s nejvyšším stupněm intenzity dopravy. Například ulicí Dornych, která zároveň slouží jako objízdná trasa uzavřené Křenové ulice, projížděli řidiči dopoledne průměrně pětikilometrovou rychlostí. Proti normálnímu stavu se zdrželi až o 8 a půl minuty.

Řidiči přijíždějící do Brna se dnes znovu dostali do dlouhých kolon především na vjezdu do města. Ne vždy jsou ale za kolonami ve městě stavební práce. Chyby prodlužující cestu za prací nebo vzděláním dělají samotní řidiči.

Odborníci spojují dlouhé kolony také s malým počtem lidí ve vozidlech nebo málo využívanou hromadnou dopravou.

Kolony při příjezdu do města

V pondělí tak řidiči stáli v kolonách v ulici Olomoucká, jedné z důležitých příjezdových tras do centra města. Fronty aut byly i na jiných místech, například u Staré Osady nebo Tomkova náměstí.

„Jihomoravský kraj má velmi dobře zavedený integrovaný systém hromadné dopravy, který je v hodnocení nejlepší v celé republice. Přesto ten jeho potenciál není využit, jak by měl,“ řekl Jindřich Frič z Centra dopravního výzkumu. Policisté zase upozorňují na to, že řidiči často zablokují křižovatky jenom tím, že do nich špatně najíždí. 

A důvodem pro houstnutí dopravy je i stále nedokončený městský okruh.

Klidnější centrum s objížďkami

V centru Brna přitom dnes bylo dopoledne klidněji. To potvrzují proti předchozím týdnům data aplikace Waze i dopravní policisté. Podle expertů pomohlo lepší počasí a řidiči, kteří si našli objízdné trasy v okolí uzavřené Valchařské nebo Křenové.

Poloviční čas tak ráno strávili řidiči v kolonách na malém městském okruhu v Brně. Ulicí Koliště projeli rychleji a s menším množstvím zdržení. Zatímco 18. září se lidé na Kolišti zdrželi nejdéle čtrnáct minut, dnes to bylo jenom pět minut.

video Uzavírky v Brně
Video Události v regionech plus (Brno)
video

Uzavírky v Brně

video Pondělní ráno v Brně. Dlouhé stání v kolonách
Video Události v regionech (Brno)
video

Pondělní ráno v Brně. Dlouhé stání v kolonách

Zdroj: ČT24