S auty je náměstí hezčí. Zelenou perlu pronesl poslanec Váňa

Antiekologickou cenu Ropák roku 2016 dostal ministr dopravy Dan Ťok (ANO).  A cenu Zelená perla za antiekologický výrok získal sociálnědemokratický poslanec Roman Váňa. Tomu se nelíbilo zrušení parkoviště pro automobily na Malostranském náměstí.

Malostranské náměstí bez aut
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Poslanec Váňa dostal Zelenou perlu za svůj výrok ohledně parkoviště na Malostranském náměstí. „S auty je to náměstí hezčí, smysluplnější, živější, prázdné bez aut mi to přijde podle návrhů, co jsem viděl, ošklivější, nelidské,“ uvedl Váňa.

Poslanec tvrdí, že výrok o autech na pražském Malostranském náměstí byl vytržen z kontextu. Na tom, že náměstí je nyní ošklivé, ale trvá. Nepodařilo se podle něj využít potenciál lokality. „Obávám se, že si tu cenu nezasloužím, protože ten výrok je vytržený z kontextu a žije vlastním mediálním životem,“ řekl Váňa.

Porovnával jsem dva obrázky, řekl politik

Uvedl, že v textu, ze kterého byla věta vytržena, porovnával dvě architektonické studie, na jedné byl současný stav s auty a lidmi, na druhé betonové prázdno. „Výrok se vztahoval k porovnání těch dvou obrázků, nic víc,“ dodal.

Dan Ťok se Ropákem stal mimo jiné kvůli tomu, že jeho resort opět zablokoval zařazení lokality Louky u Přelouče do evropské soustavy chráněných území NATURA 2000.

Ťoka ocenění pobavilo. „Jestli jsem získal Ropáka za to, že nechci speciální režim ochrany pro modrásky u Přelouče, které navíc náš resort pomohl přesunout podle požadavků ekologů na náhradní místo, kde spokojeně žijí stejně jako v řadě jiných lokalit, pak jsem s cenou ještě spokojenější,“ napsal ministr ČTK.

Odpovědnost i za dálnici D8

Podle ekologů má Ťok odpovědnost také za povolení ročního zkušebního provozu na dálnici D8 Lovosice–Řehlovice v Chráněné krajinné oblasti České středohoří a rovněž za předložení návrhu na jednání vlády neprovádět nové hodnocení vlivů u několika účelově vybraných dopravních staveb.

Antiekologickou cenu Ropák roku 2015 dostal loni stejně jako o rok předtím tehdejší ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Ropákem se stal kvůli tomu, že se mu podařilo prosadit prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v lomu Bílina.

Cenu Zelená perla 2015 za antiekologický výrok získal prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý za komentář ke studii o jaderné elektrárně Dukovany.