Hladové bouře v Prostějově. Před 100 lety při nich zahynulo 23 lidí

Za první světové války se před 100 lety, 25.–26. dubna 1917, v Prostějově odehrály takzvané hladové bouře. Nezkušené vojenské jednotky povolané z Olomouce nezvládly situaci a začaly střílet do davu. Zemřelo 23 lidí a dalších 80 bylo zraněno.

Na památku události byl po válce postaven Pomník padlých hrdinů a celé náměstí bylo přejmenováno na náměstí Padlých hrdinů. Prostějov si podle primátorky města Aleny Raškové (ČSSD) událost připomene 26. dubna 2017 od 16. hodiny přímo u pomníku obětí.

Rozsáhlá vlna hladových manifestací a demonstrací v Čechách a na Moravě v letech 1917–1918 vznikla kvůli svízelné zásobovací situaci v době války. V průběhu roku 1915 byly zavedeny potravinové lístky a přídělový systém na četné druhy zboží. Přes rychlý růst cen stále více zboží na trhu chybělo. Krajně kritická situace nastala v zimě 1916–1917, kdy došlo k prvním spontánním projevům demonstrativního odporu.

Podle historičky Hany Bartkové se v Prostějově šířily různé fámy, například o zrušení mimořádných přídavků potravin určených pro těžce pracující a o nedostatku uhlí na zimu. Tyto zprávy přivedly k budově okresního hejtmanství 25. dubna 1917 odpoledne shromáždění dělníků a dělnic z Wikovky a konfekčních továren. Jejich obavy si vyslechl okresní hejtman Josef Wierer.

Na 11 000 dělnic a dělníků z prostějovských oděvních firem se mezitím vzbouřilo kvůli obavám z nedostatku jídla. Dav měl zaútočit kameny na okna hejtmanství, budovu Německého domu na Vápenici a výlohy obchodů ve městě.

Pravými faktory, které zapříčinily pořádání demonstrací, byly fámy ,o špatné budoucnosti' a davová psychóza. Faktem je, že den před střílením vyšli lidé do ulic a vytloukali okna několika budov, například okresního hejtmanství a Národního domu. Když se lidé shromáždili i v den následující, tedy 26. dubna, okresní hejtman Wierer povolal vojenskou posilu z Olomouce.
Václav Horák
historik, prostějovské muzeum

V noci dorazil oddíl osmnáctiletých rekrutů pod vedením velitele hejtmana Zapletala. „26. dubna 1917 ráno měla demonstrace pokračovat před budovou hejtmanství. Na Čelakovského náměstí však vojenský kordon demonstranty zastavil. Byly rovněž uzavřeny ulice vedoucí do města. Ve chvíli, kdy čelo zástupu dělníků dorazilo k vojákům, se začalo střílet,“ sdělila Hana Bartková.

Nováčci byli podle ní pod tlakem velitele, ve stresu a v panice situaci nezvládli. „Pravděpodobně stříleli nad hlavy lidí a do dlažby, ale odražené kulky způsobily masakr. Někteří byli zasaženi zezadu při útěku. Na dlažbě zůstalo ležet třiadvacet mrtvých, většinou mladých lidí. Mezi nimi byl i třináctiletý chlapec, který pozoroval událost schovaný v koruně stromu. Osmdesát lidí bylo zraněno,“ dodala. Ve vězení navíc skončilo přes sto účastníků protestu.

Podnětem k samotným demonstracím měl být údajný plán odebrání poukazů na městské zásoby potravin. Kromě Prostějova se demonstrovalo v Praze, Brně, Ostravě a na mnoha jiných místech; i při těchto demonstracích byla řada mrtvých i raněných. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nové Heřminovy hlasují po letech znovu o přehradě

Obyvatelé obce Nové Heřminovy na Bruntálsku po sedmnácti letech znovu v referendu rozhodují o stavbě protipovodňové přehrady, která má zatopit část území obce. Zájem o hlasování byl v sobotu dopoledne velký. Současná starostka Michaela Hermanová (Občané pro rozvoj obce) věří, že rozhodnutí bude ve prospěch přehrady. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren.
13:17Aktualizovánopřed 24 mminutami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze vyšel Pochod pro život, akce má podle pořádající organizace Hnutí pro život zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Odpůrci pochodu se sešli na Jungmannově náměstí a následně někteří z nich zablokovali jeho trasu. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
před 1 hhodinou

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 3 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 10 hhodinami

Osvobození Brna předcházely těžké boje především na jih od města

V sobotu uplyne osmdesát let od osvobození Brna od nacistů. Ti sváděli tvrdé boje s postupující Rudou armádou už několik dní předtím v okolí města. Boje o Brno si vyžádaly mnoho obětí na životech. Zahynulo dvanáct set místních obyvatel, dvanáct tisíc rudoarmějců a sedm tisíc německých vojáků.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 20 hhodinami
Načítání...