Děti s mozkovou obrnou anebo pacienti s ochrnutím horních končetin by mohli už za pár měsíců využít speciální přístroj na rehabilitaci prstů a zápěstí. Fungovat by měl v Brně a peníze na něj shání nezisková organizace Hašle, která se už čtyři roky věnuje právě těm, kteří mozkovou obrnu prodělali. Takových dětí se jen v Jihomoravském kraji ročně narodí zhruba osmdesát. Jejich léčbu ale musí platit rodiče a v kraji ani není potřebné rehabilitační centrum.
Lepší rehabilitace pro děti s obrnou, do Brna by měla přibýt robotická ruka
Sedmiletý Jakub musí kvůli léčbě jezdit do jiného kraje, přestože je ze Zbýšova u Brna. Neustálé přesuny stojí jeho rodiče desetisíce korun, navíc často pobývá i týdny mimo domov. „Nějaké rehabilitace jsou i v Brně, ale ty lepší, které mu více pomáhají, jsou spíš v okolí. Nejbližší jsou v Klimkovicích, což je hodina a půl cesty,“ popsala situaci maminka Jakuba Jana Sedláčková.
Kdyby tak získal příležitost se léčit přímo v Brně, byla by to pro ně úleva. „Bylo by to časově výhodnější, nemuseli bychom se balit a na měsíc odjíždět z domu a Kubík by mohl dál chodit do školky a později i do školy,“ dodala Sedláčková.
Podobných rehabilitací se účastní i třiadvacetiletá Zdena. Příčina její léčby je ale jiná, před dvěma lety měla autonehodu - nabourala do stromu. Když se probudila z komatu, nikoho nepoznala a všechno se musela učit znovu. Pomáhá jí v tom právě i robotická ruka, kterou má nemocnice rok a půl. „Nastavíme přesně rozsahy, které chceme rozcvičit, jakou sílu chceme, a máme i zpětnou vazbu na počítači, kde vidíme, který prst se hýbe,“ popsal princip fungování přístroje primář Nemocnice Prostějov Petr Konečný.
Na přístroj zatím chybí peníze
Stejný přístroj se nyní snaží dostat do Brna organizace Hašle, která za čtyři roky mezi desítky jihomoravských dětí rozdělila dva miliony korun a peníze shání dál. Poprvé ale má její vedení ambici koupit přístroj za milion a půl, který by sloužil ne jen jednomu, ale hned desítkám dětí. Nové rehabilitační centrum pro děti, které mají problém s pohybovým ústrojím, vznikne v budově úřadu práce na Šujanově náměstí v Brně.
Pomoc zatím přislíbily Lesy České republiky a Jihomoravský kraj. „Finanční zátěž padá na osoby pečující, kraj je proto hodnotí jako velmi přínosné a snaží se je podpořit,“ uvedla mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Monika Brindzáková. Stále ale dvě třetiny peněz chybí.