Rytíři a madony. V Jindřichově Hradci následují svatého Jiří

Zámek v Jindřichově Hradci láká návštěvníky na novou expozici nazvanou Následovníci svatého Jiří. Jmenuje se po patronovi rytířů a právě rytířskou kulturu přibližuje. K vidění tu navíc bude gotická desková malba Madony z Jindřichova Hradce nebo opuková socha Piety z nedalekého kostela v Lodhéřově. Expozice se otevře v sobotu 13. srpna.

Stěžejní součástí výstavy je soubor nástěnných maleb, které zobrazují téma svatojiřské legendy. „Svatojiřská legenda ve vstupní síni Oldřichova hradu je jedním z nejrozsáhlejších cyklů svatojiřských legend v celoevropském kontextu,“ říká kurátor a kastelán Jan Mikeš.

„Pásmo tvoří více než padesát scén z legendy o svatém Jiří, křesťanském rytíři, vítězícím nad krutými pohany,“ popisuje Mikeš. „Můžeme postupně v pásu sledovat jeho příběh, od známého souboje s drakem až po jeho skon, který malíř legendy vypodobnil velmi krvavě.“

Životní příběh svatého Jiří je na malbách zobrazen tak, že svou dějovostí připomíná komiks. „Tak se zrodil nápad zpracovat legendu ve formě animovaného filmu,“ uvedl Mikeš. Film, respektive malby zachycují soupeření Jiřího s pohanským králem Danciánem.

Výkvět české šlechty

Podle památkářů získá legenda díky osvětlení a dalším úpravám středověkého sálu, například vitrážím v oknech, znovu atmosféru, jakou měla v době, kdy se v sále k rokování scházel výkvět české šlechty. „Erby zúčastněných rodů jsou vymalovány pod scénami legendy,“ uvedl Mikeš. Výstava dále přibližuje rytířský způsob života majitelů jindřichohradeckého hradu a poukazuje na jejich celoevropský význam.

3 minuty
Na zámku v Jindřichově Hradci následují svatého Jiří
Zdroj: ČT24

Na výstavě je také k vidění nově vytvořený model hradu. Zcela poprvé jsou zde také prezentovány archeologické nálezy z mnohaletého průzkumu Tomáše Durdíka. „Jedná se například o dosud neznámé gotické figurální kachle ze 14. a 15. století. Návštěvníci ale také uvidí i součásti oděvů, například zbytek kožené boty ze 14. století, pro které byla typická zúžená špička,“ uvedl Luděk Jirásko z Akademie věd ČR. Všechny předměty zůstaly unikátně dochované v hradní cisterně.

Neukradená pieta

Samostatnou část výstavy tvoří dvě vzácná sakrální díla, která jsou k vidění v bývalé sakristii. Gotický deskový obraz Madony z Jindřichova Hradce pochází z roku 1460, a druhou velmi cennou památkou je opuková plastika Piety z Lodhéřova z 80. let 14. století.

„Je jednou z několika málo dochovaných opukových soch z parléřovské huti v Praze, které byly pro svou formální dokonalost a preciznost zpracování oblíbené po celé Evropě,“ uvedl Mikeš. Lodhéřovský kostel byl v posledních letech třikrát vykradený. Tuto sochu však zloději neukradli, podle Mikeše jen díky tomu, že panoval obecný názor, že je to replika.

Výstava s názvem Následovníci svatého Jiří bude přístupná od soboty 13. srpna. Vyšla na 1,2 milionu korun. Celá expozice byla připravena coby součást Lucemburského roku 2016, který je součástí projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
před 20 hhodinami

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
včera v 13:18

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
včera v 06:00

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025
Načítání...