Cyklostezka podél Jizery láká čím dál víc návštěvníků – kola kombinují s loděmi

Cyklostezka Greenway, která vede podél Jizery mezi Turnovem a Líšným, je mezi cyklisty stále oblíbenější. Podle monitoringu stoupl loni počet návštěvníků o polovinu. „Od samého počátku je o tuto cyklostezku nebývalý zájem. Každým rokem návštěvnost stoupá,“ pochvaluje si ředitel sdružení Český ráj Aleš Hozdecký. Jenže podle původních plánů už měla být cyklostezka vybudována v délce takřka dvou set kilometrů až po soutok Jizery s Labem. Řada úseků ovšem zcela chybí, zmiňovaný úsek z Turnova měří pouhých deset kilometrů.

Cyklostezka vede podél řeky a je hodně využívaná rodinami s dětmi. Oblíbená je kombinace sjíždění Jizery na lodi od Malé Skály k Dolánkám s návratem zpět na kole nebo koloběžce. Podle Hozdeckého představuje stezka jeden z ukázkových modelů rozvoje cestovního ruchu. „To mimo jiné vidíme na množství doprovodných služeb, které spontánně na tomto úseku vznikají,“ řekl Hozdecký. Nová půjčovna by letos měla vzniknout v Líšném, rekonstrukcí prochází ještě nedávno zchátralá chata Kopanina.

Stoupající počet návštěvníků potvrzuje i sčítač, který byl na trase loni tři týdny na přelomu srpna a září. Denní průměr byl loni 795 lidí, o rok dříve to bylo 537 cyklistů.

Dokončený úsek je součástí dlouhodobého projektu Greenway Jizera, jehož cílem je vybudovat 190 kilometrů dlouhou páteřní trasu v těsné blízkosti Jizery od jejího pramene v Jizerských horách až po soutok s Labem ve středních Čechách.

Video Události v regionech (Praha)
video

Stezka by se brzy mohla rozšířit alespoň o dva úseky

 

I když se původně předpokládalo, že by už v roce 2015 měla být celá trasa hotová, mnoho úseků ještě chybí. „Práce na dalších úsecích bohužel neprobíhají podle původního plánu. Dílčí studie nicméně vznikly v dolní části toku řeky, krátký úsek nové cyklostezky byl nedávno otevřen v Semilech. V okolí Mladé Boleslavi jsou některé úseky v režimu územního rozhodnutí,“ dodal Charousek.

Města přiznávají, že největším problémem jsou výkup pozemků. Blíží se stavba jediného úseku. Toho, který by trasu prodloužil k Železnému Brodu. Podle starosty města Františka Lufinka by se radnice příští rok pokusila získat dotaci, aby se mohlo ve stejném roce také začít stavět.

Také úsek na druhou stranu od Turnova směrem na Svijany zřejmě poznamenají problémy s pozemky a stejně komplikovaná je situace ve středních Čechách, kde stavbu chystá krajský úřad. Mnozí majitelé pozemků totiž cyklotrasu odmítají nebo nekomunikují vůbec. Její dokončení až k soutoku s Labem se tedy zřejmě výrazně protáhne.