Fotbalové chuligány pohlídá "superauto". Rozezná tváře, má i termovizi

Speciálně vybavené monitorovací auto má k dispozici policie v Pardubicích: Sloužit bude k vyhledávání pohřešovaných lidí a v běžné praxi třeba k identifikaci výtržníků nebo násilníků při sportovních utkáních. Vůz je totiž vybaven kamerovým systémem i termovizí. Poprvé ho policie nasadí už v sobotu při fotbalovém derby Pardubice – Hradec Králové.

Monitorovací vůz pardubické policie
Zdroj: ČT24

Kamery s nočním viděním mají velké přiblížení a zachytí člověka na vzdálenost tří kilometrů. Navíc má auto náhon na všechna čtyři kola a projede i obtížnějším terénem. „Můžeme hledaného člověka najít poměrně rychle, aniž bychom museli dělat klasickou rojnici a jít pět metrů od sebe,“ vysvětloval policejní ředitel Jan Švejdar.

Využití ale najde auto i při sportovních zápasech, kdy jede zpravidla na začátku nebo na konci davu a snímá fanoušky. Odhalí tak případné přestupky a díky vysokému rozlišení kamer mohou policisté také identifikovat fanoušky, kteří již měli problémy se zákonem.

„Je to jedna z výhod, že i na velkou vzdálenost si můžeme jednotlivé obličeje, které tam dělají nepořádek, vytáhnout a můžeme je ztotožnit,“ dodal Švejdar .

Video Studio ČT24
video

Vozidlo má kamery s vysokým rozlišením

Jen pořízení techniky stálo 3,5 milionu korun, půl milionu z toho přispěl Pardubický kraj. Krajská policie také brzy dostane moderní dron, který bude sledovat dopravní přestupky na silnicích.