Polské skleníky zřejmě zmírnily obtěžující světelný smog

Polská firma Citronex provozující obří skleníky se zeleninou na polsko-česko-německém trojmezí zřejmě ztlumila osvětlení. Kvůli světelnému smogu jednal i český ministr životního prostředí Richard Brabec se svým polským protějškem, stěžuje si na něj dlouhodobě i sousední Sasko. Podle českých politiků ale problém nezmizel, firma totiž počítá s výstavbou nových hal.

Video Události
video

Události ČT: Světlo z polských skleníků je menší

V týdnu natáčela svou reportáž u desetihektarového skleníku s rajčaty i Česká televize. Rozmluvit natáčení se štábu pokusil zaměstnanec ostrahy. Po jeho telefonátu krátce před živým vstupem začaly světla skleníku postupně zhasínat. Na dotaz ČT, z jakého důvodu jindy jasné zářiče firma zhasla, polská firma zatím nereagovala.

Světlo je prý slabší. Snad díky našemu tlaku, doufá ministr Brabec

„Pravděpodobně polský provozovatel zaregistroval mediální kampaň, která se strhla v této kauze. Podle našich měření to osvětlení omezil na nějakých 40, 50 procent,“ tvrdí Aleš Majer z České astronomické společnosti. Ministr Brabec věří, že společný tlak jeho resortu a německé strany na polskou vládu zabírá. K apelu na úplné zhasnutí skleníků ale zatím zůstává polská firma hluchá.

Skleníky na pěstování zeleniny v blízkosti elektrárny Turów zatím zabírají plochu deseti hektarů. Podle plánů by tu ale v budoucnu mohl stát komplex desetkrát větší, který by podle astronomů zářil zhruba stejně jako Praha. Přitom již nyní září srovnatelně jako stotisícový Liberec. 

/*json*/{"map":{"lat":50.940708413280014,"lng":14.92041596953472,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.94382731590799,"lng":14.901409149169922,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Světlo skleníků je vidět i ze vzdálenosti 60 kilometrů. Podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu jde do budoucna o velký problém. Jednak podle něj mizí živočišné druhy, především hmyz, který je nezbytnou součástí potravního řetězce řady živočichů. Přemíra světla je ale nebezpečná i pro člověka. „Jedině za tmy vzniká v našem těle melatonin a to je neúčinnější antioxidant,“ vysvětlil. Světelný smog může podle výzkumů odstartovat psychogenní onemocnění a zvýšit riziko civilizačních chorob, jako je rakovina či kardiovaskulární onemocnění.

Světelný smog zákony neřeší 

Polský ministr životního prostředí Jan Szyzko vyslal po jednání s Brabcem a po stížnostech z Německa vzkaz firmě Citronex, která by podle něj měla na takové výzvy zareagovat, je-li rozumná. V opačném případě by prý také mohla čelit bojkotu svých výrobků, prohlásil polský ministr.

Srovnání krajiny bez (vlevo) a s rozsvícenými skleníky (vpravo)
Zdroj: ČT24

Podle hejtmana libereckého kraje Martina Půty chybí v Česku i Polsku legislativa, která by světelné znečištění regulovala. Firma Citronex se tak nijak neproviňuje proti zákonu. „Rádi bychom uspořádali slyšení na toto téma v Evropském parlamentu, protože většinu znečištění obecně řeší evropská legislativa a možná, že i to světelné by mělo být tématem nějaké evropské směrnice,“ poznamenal Půta.