TOP 09 směřuje v Praze k menšinové vládě v čele s Novotným nebo Nouzou

TOP 09 v Praze směřuje k menšinové vládě s podporou ODS a nezávislých. V radě kromě TOP 09 usednou zástupci Trojkoalice (SZ, STAN a KDU-ČSL) a Pirátů. Primátorem bude předseda klubu zastupitelů Václav Novotný, který čelí obžalobě v kauze Opencard, nebo zastupitel Jiří Nouza (oba TOP 09). Složení rady bude známo 28. ledna, kdy zasedne zastupitelstvo. Po pondělním jednání to řekli vyjednávači všech stran. Novotný i Nouza už v letech 2013 až 2014 působili jako náměstci primátora Tomáše Hudečka.

Václav Novotný (TOP 09)
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Trojkoalice ústy předsedy Petra Štěpánka odmítla médii zmiňovaný návrat do koalice s ANO a ČSSD.

„Probrali jsme výsledky pracovních skupin, valná většina došla k převážné shodě, leč jsou tam záležitosti nutné k další diskusi,“ řekl Novotný.

V nadcházejících dnech se proto znovu sejdou pracovní týmy, které projednají otázky v oblasti dopravy, územního plánování, financí a majetku. Do týdne by se pak měli znovu sejít vyjednávači. Přesný termín zatím stanoven nebyl. 

TOP 09 čeká, jestli dalším stranám bude vadit obžaloba Novotného v kauze Opencard

„Jsem jeden z obžalovaných v kauze Opencard, ač by na lavici obžalovaných měl sedět někdo jiný, je to prostě problém. Tudíž se musíme ptát všech zúčastněných, zda jim to vadí, že jsem obžalovaný a potenciálně odsouzený,“ uvedl Novotný. Případným dalším kandidátem je podle něj Nouza.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Menšinová koalice v Praze v čele s TOP 09

Události v regionech: Menšinová koalice v Praze v čele s TOP 09

Humplík: Rozpory jsou zatím v oblasti dopravy nebo majetku

O dalších personálních otázkách, tedy konkrétním složení rady, rodící se koalice nejednala. Nemluvilo se prý ani o poměrném zastoupení stran v radě. ODS bude podle předsedkyně klubu Alexandry Udženiji žádat posty v zastupitelských výborech.

Primátorku Krnáčovou by mohli odvolat ještě v lednu

V případě dohody by už na lednovém zasedání zastupitelů mohlo být odvoláno dosavadní vedení Prahy v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) a zvoleno vedení nové. Koalice v čele s TOP 09 by měla v 65členném zastupitelstvu většinu 35 hlasů.

Rozdělení mandátů v pražském zastupitelstvu
Zdroj: ČT24

V Praze vládla po volbách v říjnu 2014 koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Ta se ale na konci loňského října po jednání zastupitelstva rozpadla poté, co byli odvoláni čtyři z 11 radních, a to nejen hlasy opozice, ale i tehdejší koalice. Od té doby vládne Praze sedmičlenná rada a jednotlivé strany vyjednávají o podobě nové koalice.