Vynálezce semtexu se od 70. let musel živit manuální prací

Semtex, legendární plastickou trhavinu, začala v roce 1955 jako tehdy nový vynález vyrábět chemička v Pardubicích. Společně se Stanislavem Breberou, který zemřel v roce 2012, se na vývoji podílel Radim Fukátko. Jeho výzkumnou činnost zastavila normalizace, kdy musel odejít a začít se živit manuální prací.

Semtex byl koncipován jako ženijní trhavina, která bude mít využití i v dobách míru - pomůže třeba při demolicích. Alespoň tak si to před 60 lety přáli jeho vynálezci Stanislav Brebera a Radim Fukátko. Později se ale slovo semtex, i když ne vinou autorů, stalo ve světě takřka symbolem teroru.

Výrobce kdysi vyvezl do Libye, Egypta a dalších rizikových zemí asi 690 tun trhaviny, která se v té době ještě chemicky neznačila, a nebylo ji proto možné odhalit. Tento semtex pak zabíjel v Severním Irsku. A mohl být i příčinou pádu boeingu Pan Am u skotského městečka Lockerbie v roce 1988.

Boris Fukátko, syn vynálezce semtexu, říká, že otec nikdy nedával najevo, že byl jeho vynález zneužit. „Ale podle mě to nesl těžce, protože pro tyto účely to rozhodně nebylo vyvíjeno,“ dodal Boris Fukátko.

Modelína s vysokou brizancí

Semtex přirovnal jeho vynálezce k modelíně, která má ale vysokou detonační rychlost. Chemická reakce probíhá rychlostí skoro 8000 metrů za vteřinu. „Říká se tomu, že má vysokou brizanci,“ vysvětlil Radim Fukátko.

Současný manažer firmy Explosia Pardubice Zbyněk Akštein konstatoval, že vynálezci semtexu Stanislav Brebera a Radim Fukátko byli blázny do technologií, stejně jako jejich dnešní následovníci ve firmě. Připomněl taky, že při vynálezu semtexu byla důležitá jeho výroba z domácích surovin. 

Radim Fukátko připomíná jeden z požadavků, který vývojáři tehdy museli splnit. Trhavina totiž měla odolat průstřelu kulometnou municí a nevybuchnout - navzdory své citlivosti a brizantnosti.

Radim Fukátko od 70. let nesměl na své pracoviště

Semtex od padesátých let vyrábějí a vyvíjejí na jednom jediném místě. V továrně Explosia v Pardubicích v Semtíně. Tam ho i testují. Na přísně střeženou tovární střelnici se vynálezce Fukátko mohl vrátit až po listopadu 1989. Od 70. let totiž na bývalé pracoviště nesměl.

Jeho syn Boris k tomu dodává, že otec byl za všechnu svou píli řádně potrestán: „Byla mu odepřena role výzkumníka, musel se delší dobu živit rukama, a to těžce nesl,“ konstatoval Boris Fukátko. Vynálezce se musel živit prací v lomech nebo jako stavbyvedoucí. „Nakonec se, kupodivu, živil i jako vedoucí trhacích prací,“ uzavírá Boris Fukátko.

Výbušnina, která řeže ocelové profily 

Ladislav Říha z pardubické Explosie ukazuje jednu z variant semtexu – asi metr dlouhý ohebný pás, který je určen speciálně na přerážení ocelových profilů. Dá se s ním ale střílet třeba i beton nebo dřevo. Radim Fukátko dodává, že výbuch semtexu řeže ocel lépe, než kdyby se řezala třeba hořákem. Vynálezce semtexu po 60 letech, kdy se trhavina používá, konstatuje, že pokud se používá rozumně, je to dobrá věc. „Když se ale bude používat nerozumně, je to tragédie.“

Semtex - víceúčelová plastická trhavina vyvinutá v 50. letech 20. století ve VCHZ Synthesia (dnes Explosia). Používá se jako konvenční trhavina, při demolicích a pro vojenské účely. Je znám pro svoji popularitu mezi teroristy kvůli své špatné zjistitelnosti.

  • Původně se pro využití v armádě vyráběl pod označením B 1. Pod svým nynějším jménem se začal vyrábět roku 1964, přesněji pod označením SEMTEX 1A, od roku 1967 jako SEMTEX H a od roku 1987 jako SEMTEX 10.
  • Pro snadnější detekovatelnost se semtex značkuje snadno zjistitelnými těkavými nitroestery a aromatickými nitrosloučeninami.
  • Semtex se neznačkuje kódem, pomocí kterého by bylo možné po výbuchu zjistit, jaká výbušnina byla použita.
  • Semtex je velmi plastický pro velké rozmezí teplot od asi -40 °C do +60 °C. Je také voděvzdorný.
  • V roce 1981 byl zakázán export semtexu do rizikových oblastí a vyvážel se jen do zemí Varšavské smlouvy. V roce 1989 byl vývoz semtexu zcela zakázán. Od roku 1991 byl jeho export opět povolen.

Zdroj: Wikipedie

26 minut
Vynálezce semtexu Radim Fukátko
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Karlovarský kraj prohrál soud o nástroje za miliony ze zkrachovalé Amati

Karlovarský kraj prohrál soud o sbírku historických hudebních nástrojů v hodnotě milionů korun, která se stala součástí insolvenčního řízení firmy Amati – Denak Kraslice. Krajský soud v Plzni zamítl žalobu, kterou se kraj domáhal vyjmutí sbírky čítající 265 cenných artefaktů z majetku zkrachovalé společnosti. Rozsudek není pravomocný. Karlovarský kraj se proti němu odvolá.
14:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na Staroměstském náměstí začaly kontroly ohřívačů na předzahrádkách

Hasiči s úředníky začali na pražském Staroměstském náměstí kontrolovat restaurace, které mají předzahrádky. Zajímá je umístění ohřívačů, jejich označení, odstupové vzdálenosti nebo provětrání prostoru. Jedná se o reakci na nedávný tragický požár v jedné z mosteckých restaurací. Výsledky kontrol by měla mít městská část k dispozici na počátku příštího týdne.
před 2 hhodinami

Policisté v Libereckém kraji odlovili divočáky, pomáhal i dron

Policisté odstřelili od pondělka v Libereckém kraji pět divočáků. S odlovem jim pomáhal dron s termovizí. Létal nad lesy a loukami a informace z terénu posílal do speciálně upraveného vozu. Lokality, ve kterých se pohybovali odstřelovači, hlídala jak městská, tak státní policie. Cílem je snížit populaci zvířat v oblasti, kde se vyskytuje africký mor prasat, aby se předešlo zavlečení nákazy do komerčních nebo soukromých chovů prasat domácích. Odklizení zvířat zajišťovali správci honitby, z každého kusu odesílali vzorek do laboratoře.
před 3 hhodinami

Nehody, zranění, zavřená D6. Ledovka působila problémy

Drobný déšť padající na promrzlé silnice způsobil ve čtvrtek ráno v několika krajích ledovku. Policisté evidují desítky nehod, záchranáři zranění chodců. U Kynšperka nad Ohří byla celé dopoledne kvůli nehodě uzavřená dálnice D6 ve směru na Cheb. Provoz se obnovil až krátce před polednem.
10:22Aktualizovánopřed 8 hhodinami

U Hradce se našly stopy po vojenských střetech z doby husitské

Archeologové na jižním okraji Hradce Králové objevili osídlení z pravěku, středověku a stopy po vojenských střetech z novověku. Území na levém břehu Labe jižně od centra se pokládalo za archeologicky méně významné. Objevy z posledních let ale naznačují opak, řekl archeolog Radek Bláha. Nálezy jsou z lokality Na Pískách v městské části Třebeš u silnice na Vysokou nad Labem.
před 11 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 15 hhodinami

Kladno zvýšilo investorům poplatky za byty

Města a vesnice nedaleko Prahy čeká stavební boom. Například Kladno kvůli velkému zájmu developerů už teď zpřísnilo podmínky. To znamená, že radnice zvýšila poplatky, které investor musí městu zaplatit za každý byt. Podobnou cestu volí také další obce.
před 15 hhodinami

Libavou trápí uran v pitné vodě. Plánuje napojení na Kružberskou přehradu

V pitné vodě v Libavé je nadlimitní množství uranu. Armáda, která ji obci dodává, chystá modernizaci úpravny vody. Do té doby musí místní používat balenou. Potíže tamní obyvatelé řeší už šest let. Obec proto začala zvažovat obnovení dodávek z Kružberské přehrady. Z tohoto vodního zdroje ji odebírala do roku 2012.
před 15 hhodinami
Načítání...