Pražská koalice drží, navzdory Stropnického hlasovaní

Praha - Pražská koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) se kvůli čtvrtečnímu hlasování o tendru na svoz odpadu nerozpadne. Koalice si potvrdila, že je jednotná, a další jednání by mělo být v úterý. Zástupci všech stran se sešli kvůli čtvrtečnímu hlasování zastupitelstva o desetiletém tendru na svoz odpadu za skoro 13 miliard korun, kdy náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ) nepodpořil koaliční návrh na jeho vypsání. Stropnický zřejmě svým krokem porušil koaliční smlouvu. Nezařazená pražská zastupitelka Monika Krobová Hášová, která při hlasování Stropnického hlas nahradila, v tomto týdnu jednala s předsedy koaličních klubů. Vstup do některého z klubů nevylučuje.

Pražští zastupitelé o tendru vedli ve čtvrtek dlouhou diskusi a nakonec mu dali zelenou. Materiál však prošel těsně o jeden hlas. Pro koaliční návrh nezvedl ruku Stropnický, jeho hlas nahradila zastupitelka Monika Krobová Hášová, která nedávno vystoupila z klubu TOP 09. Koalice ve složení ČSSD, ANO a Trojkoalice (SZ, lidovci a STAN) má většinu jediného hlasu.

Stropnický měl podle vyjádření některých členů koalice svým postupem porušit koaliční smlouvu. Pokud by byl z rady případně odvolán a opustil by koalici, mohlo by to znamenat její rozpad - Krobová Hášová sice s koalicí hlasovala, ale není její členkou.

Zastupitelka Krobová Hášová v prosinci loňského roku opustila klub TOP 09. Svůj krok vysvětlila názorovým rozchodem. Od té doby se spekuluje o tom, že by mohla doplnit řady koalice, která má jen těsnou většinu. Podle některých informací by mohla vstoupit do klubu ANO. Nerozhodne se dřív než v řádu měsíců. Z veřejných zdrojů vyplývá, že Krobová Hášová sedí v dozorčí radě Pražské energetiky, v níž má Praha akcie. Zastupitelka si tak podle odhadů ročně přijde na částku v řádu statisíců korun. Do funkce ji dosadila tehdy vládnoucí TOP 09. Nové vedení města ale postupně všechny placené zástupce v městských firmách obměňuje.

Zástupci koalice by se měli znovu sejít v úterý, důvodem odložení jednání je sjezd SZ, který začíná v sobotu a na kterém bude strana volit předsednictvo. Na sjezdu bude mimo jiné na post předsedy kandidovat starosta Prahy 4 a předseda pražské SZ Petr Štěpánek.

Praha má se svozem odpadu dlouhodobé problémy. Smlouva s Pražskými službami totiž skončila už před několika lety a město od té doby miliardové smlouvy několikrát prodloužilo bez soutěže. V současnosti chystá další prodloužení za 1,6 miliardy korun bez DPH. Radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN) řekla, že chce tuto situaci ukončit. Cestou je podle ní otevřené výběrové řízení. Některé zdroje z magistrátu podle ČTK tvrdí, že koalice bude příští týden jednat o možnosti odebrat Stropnickému z gesce Pražské služby.  

Praha jako většinový vlastník dlouhé měsíce usilovala o akvizici Pražských služeb. Směřovala k tomu, aby mohla prostřednictvím vlastní firmy v souladu se zákonem zajišťovat svoz odpadu sama. Prahu ale nakonec předešla odpadová společnost AVE CZ patřící do skupiny firem Daniela Křetínského a koupila pětinu akcií Pražských služeb. Stejná firma poté Praze opakovaně nabídla, že od ní odkoupí její podíl ve firmě. V posledním dopise z prosince loňského roku nabídla skoro 3,2 miliardy korun.