Myslivci nechtějí plot na Ještědu, ekologové jím chrání mladé stromy

Liberec - Ekologové a myslivci se stále hádají o plot kolem pozemku na svazích Ještědu. Myslivci chtějí, aby oplocení z lesa zmizelo. Ekologové, kterým pozemek patří, to odmítají. Plot podle nich chrání nově vysazené stromky před zvěří.

Na místě má podle ekologů vyrůst nový prales - místo, kde porostou stromy, které svahy Ještědu pokrývaly před tisíci lety. Dnes je v tamních lesích pouze smrk. Sedmihektarový pozemek s mladými sazenicemi javorů, buků a jedlí si ekologové oplotili. To se ale nelíbí myslivcům. Josef Rozkovec z místního mysliveckého sdružení tvrdí: „Bez ohledu na zvěř se tady oplotila obrovská plocha, která je pro zvěř překážkou.”

Podle ekologů ale oplocení chrání mladé stromky před okusem zvěří. Ta je prý na Ještědu přemnožená a bez plotu by přišla práce ekologů vniveč. „Vysadili jsme přes pět tisíc jedlí, které tady široko daleko nikde nejsou, to by bylo pro zvěř takové lákadlo, že bez plotu to prostě nejde,” potvrzuje i Jan Korytář ze Společnosti přátel přírody. Josef Rozkovec ale namítá, že pokud zvěř okouše např. vršek u buku, tak ho jenom rozkošatí, stromu to jinak neublíží.

Na stranu myslivců se postavil Stavební úřad v Českém Dubu a nařídil plot odstranit. Ekologové se proti tomu odvolali ke Krajskému úřadu v Liberci. Ten ale jejich stížnost odmítl, protože došla s dvoudenním zpožděním, než umožňuje zákonná lhůta. Proto podle Jiřího Langera, tiskového mluvčí krajského úřadu, pořád platí usnesení Stavebního úřadu v Českém Dubu.

Podle kraje ale celý případ neskončil. Protože myslivci se opírají o stanovisko libereckého magistrátu, který oplocenku označil za honitbu. Tu ale krajský úřad zrušil už před rokem. Jan Korytář dodává: „Pokud rozhodnutí vycházelo z nesprávného předpokladu, je potřeba případ znovu otevřít.” Langer z krajského úřadu uvedl, že se zatím zkoumá, zda nešlo v dosavadním rozhodnutí magistrátu k pochybení. Pokud i nové řízení dopadne tak, že se bude muset plot odstranit, chce se Společnost přátel přírody obrátit na soud.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
před 7 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal posledního z obžalovaných v kauze Stoka II

Městský soud v Brně v korupční kauze Stoka II potrestal posledního z obžalovaných. Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil dvanáct měsíců podmíněně odložených na dva roky, peněžitý trest 350 tisíc korun a zákaz činnosti ve statutárních orgánech na čtyři roky. Soud jej trestal za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci. Podnikatel prohlásil vinu. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Muži hrozilo až osm let vězení.
před 15 hhodinami

Taxikářů přibývá. Pro ty zahraniční platí nová pravidla

V tuzemsku za posledních deset let výrazně vzrostl počet taxikářů. Jen v Praze jich podle odhadů v současnosti jezdí až šestnáct tisíc. Podstatný vliv na to mají alternativní služby, s nimiž narůstá počet zahraničních řidičů. I proto hlavní město iniciovalo úpravu zákona o silniční dopravě, která od začátku července pro zahraniční řidiče zpřísnila pravidla. Řadu dalších podmínek ale musí dlouhodobě splňovat i čeští taxikáři. Jaké to jsou a jak je to s maximální cenou za kilometr?
před 21 hhodinami

Soud snížil šéfredaktorovi Legalizace trest za šíření toxikomanie

Krajský soud v Ostravě znovu uložil za šíření toxikomanie šéfredaktorovi magazínu Legalizace Robertu Veverkovi i časopisu peněžité tresty. Veverkovi ho ale ze sto tisíc korun zmírnil na osmdesát tisíc korun a časopisu ze 150 tisíc na 130 tisíc korun. Soud se případem musel opětovně zabývat poté, co Veverkově stížnosti vyhověl Ústavní soud (ÚS). Středeční rozsudek je opět pravomocný, lze proti němu podat znovu jen dovolání k Nejvyššímu soudu.
9. 7. 2025

Při kyberútoku na Nemocnici Nymburk mohla uniknout data pacientů

Při kyberútoku na nymburskou nemocnici minulý týden mohly uniknout osobní údaje pacientů. Zda a v jakém rozsahu byly opravdu odcizeny, se vyšetřuje, uvedla nemocnice na svém webu.
9. 7. 2025

Lepší diagnostika, méně administrativy. AI využívá víc než polovina českých nemocnic

Podle průzkumu Národní centrály elektronizace zdravotnictví používají umělou inteligenci (AI) lékaři v každodenní praxi v řadě oborů. Pomáhá jim s rychlejší diagnostikou, léčbou, urychluje administrativu. Přesto stále vyvolává mnoho otázek ohledně jejího fungování, bezpečnosti, etiky a vlivu na pacienty i zdravotnický personál. Zvýšit důvěru v AI má nová metodika ministerstva zdravotnictví.
9. 7. 2025

Na severovýchodě bude ještě pršet, řeky to ale nezvedne

Ve Slezsku, na severní a východní Moravě bude ve středu trvale a místy i intenzivně pršet. Nejvíc srážek spadne v Beskydech, až kolem padesáti milimetrů. Povodňové stavy na řekách už ale nehrozí, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zrušil proto výstrahy na extrémní srážky i povodně a vydal jen varování před vydatným deštěm pro několik regionů na severovýchodě republiky. Večer a v noci na čtvrtek i tam srážky zeslábnou a přejdou do lokálních přeháněk.
9. 7. 2025Aktualizováno9. 7. 2025
Načítání...