Ve Volyni se pod kamiony propadá hlavní náměstí

Volyně – Klenby středověkých sklepů, které jsou pod náměstím ve Volyni, nezvládají nápor dopravy a hroutí se. Řidiči se tak na povrchu potýkají s hlubokými kolejemi a množstvím děr. Ředitelství silnic a dálnic už připravuje akutní opravy. Podle představitelů města ale problém vyřeší jen městský obchvat. I bez něj ale bude potřeba na záchranu náměstí asi 30 milionů korun. Město má zároveň v plánu podzemní systém zpřístupnit.

Přes Volyni vede hlavní spojnice mezi Strakonicemi a hraničním přechodem Strážný. Náměstím tak projíždí i velké množství těžkých kamionů. Čím větší jsou navíc díry na silnici, tím rychleji se podle zástupců města zhoršuje i stav středověkých sklepů. Už loni se jedno z kritických míst na povrchu propadlo.

Podle starosty Volyně Václava Valhody (ČSSD) se objevují i další místa, kde se silnice začíná propadat. Situace označilo za kritickou také Ředitelství silnic a dálnic, které hlavní tah spravuje. Akutní opravy začnou za tři měsíce. „Silnice je ve velice špatném stavu, došlo tam i ke zvlnění vozovky,“ dodal Josef Pešl z ŘSD.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Představitelé města doufají, že po vyrovnání vozovky budou těžká nákladní auta jezdit plynuleji a historické náměstí se bude méně otřásat. Problém to ale podle nich jen odsune. „Jediným řešením je dostat kamionovou dopravu mimo centrum,“ domnívá se místostarosta Martin Červený.

Propadlá silnice ve Volyni
Propadlá silnice ve Volyni