Památkáři žádají zastavení demolice stadionu na Štvanici

Praha – Pražské pracoviště Národního památkového ústavu nesouhlasí s demolicí stadionu na pražské Štvanici a vyzývá k jejímu zastavení. Zachování podstaty stadionu je prý stále možné, tvrdí památkáři na svém webu. Demolice stadionu, který je od roku 2000 kulturní památkou, začala o víkendu, důvodem je špatný technický stav budovy.

Pražské pracoviště NPÚ „… si je vědomo špatného stavu konstrukcí původních tribun i části dřevěných střech, (…) však prováděnou demolici vidí jako závažné pochybení a vyzývá k jejímu zastavení,“ uvedli památkáři v tiskové zprávě. Praha ale zastavení demolice odmítá. „Máme nařízení stavebního úřadu, že musíme objekt neodkladně odstranit,“ uvedla radní Aleksandra Udženija. Podle ní není stanovisko památkářů relevantní.

Ti si také stěžují, že s nimi nikdo nediskutoval o zrušení památkové ochrany. NPÚ prý nebyl o připravované demolici informován ani mu nebyly dodány statické a jiné posudky, které by neodkladnou demolici vyžadovaly. „Pražské pracoviště NPÚ považuje takto prováděné odstranění nemovité kulturní památky za neblahý precedent, zejména s ohledem k faktu, že majitelem objektu je hlavní město Praha,“ uvádí se dále v tiskové zprávě. Památkáři se domnívají, že je možné podstatu stadionu zachovat. Radní Udženija s tím ale nesouhlasí, podle ní jsou dřevěné konstrukce tak shnilé, že je není možné opravit. Podle ní zanedbal údržbu stadionu bývalý nájemce a Praha po něm bude požadovat náhradu škody. 

Zimní stadion na Štvanici byl postaven v letech 1930 až 1932 podle projektu architekta Josefa Fuchse jako první umělé kluziště v zemi. Na stadionu vyrostlo několik generací hokejistů a krasobruslařů, mimo jiné zde trénovala slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová. Kvůli demolici padlo i trestní oznámení. Celkem byla Štvanice dějištěm čtyř mistrovství světa v hokeji, a to v letech 1933, 1938, 1947 a 1959. Podle památkářů konstrukce stadionu představuje pozoruhodnou technickou památku, která je dokladem rané sportovní stavby meziválečného období. 

Stadion, který zasáhly v roce 2002 povodně, ale postupně chátral. Do dřevěných stěn a tribun zatékalo a konstrukci napadla hniloba. Kvůli špatnému technickému stavu byl od ledna uzavřen. Podle posudků, které si magistrát nechal vypracovat, hrozilo jeho zřícení. Odstranění stadionu minulý týden nařídil stavební úřad pro Prahu 7.

Zimní stadion Štvanice v roce 1947
Zdroj: ČTK
Autor: Mucha Josef