Testovací spalování kalů v Litoměřicích odpůrce zatím nepřesvědčilo

Čížkovice (Litoměřicko) - Cementárna Lafarge v Čížkovicích na Litoměřicku začala zkusmo pálit ropné kaly z Ostravska. Nechá si při tom měřit emise a doufá, že tím změní nesouhlas velké části veřejnosti. Výsledky ale budou až zhruba za měsíc, a tak odpůrci zatím váhají. Navíc se pozastavují i nad novým zjištěním z prohlídky provozu. Kaly, plasty a guma totiž tvoří 65 procent paliva, které se v cementárně spálí. Firma tvrdí, že zákonné limity zatím splňovala s velkou rezervou.

Ke komínu cementárny připojili své přístroje odborníci z pražské firmy, která má na měření emisí akreditaci, a ujišťovali, že měření provedou podle svého nejlepšího svědomí. „Tuhle práci dělám od roku 1972 a mám nějakou sebeúctu, navíc kdybychom nedej bože zkreslili výsledky, byla by to profesní sebevražda pro nás pro všechny,“ řekl technik z měřicí firmy. Ani tím ale odpůrce nepřesvědčil. „Vyřešit problém těch kalů tím, že se převezou sem, byla obrovská politická chyba,“ prohlásil Libor Pisklák z litoměřického sdružení Občané proti kalům.

„Dodržovat normy mohou, ale to, jak jsou nastavené, zaráží i hodně odborníků,“ řekl sochař Libor Pisklák. Odborníci na životní prostředí z okolních samospráv zase vyjadřovali pochybnosti, zda lze vůbec objektivně změřit množství vypouštěného jemného prachu. Stojíme si za tím, že ochrana životního prostředí je v tuto chvíli nadstandardní," sdělila mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková.

„Tím integrovaným povolením otevřel kraj Pandořinu skřínku, která umožňuje pálit kdeco. A už se tu připravuje pálení podobného materiálu z Německa,“ tvrdí Pisklák. Lafarge to odmítá. "Dělali jsme tu jednou jedinkrát spalovací zkoušku materiálu ze spřízněné německé továrny, ale šlo jen o zkoušku, na kterou nic navazovat nebude. Tohle je fáma, kterou živí určitá
média," řekl generální ředitel firmy Ivan Mareš.

Video Reportáž Petry Tachecí
video

Reportáž Petry Tachecí

Při zkoušce se spálí asi 150 až 200 tun kalů, které se budou přimíchávat do uhlí a budou mít v palivové směsi zhruba deseti až patnáctiprocentní podíl. Pálit se budou asi tři tuny kalů za hodinu. Přimíchávání začalo už v pondělí, aby se filtry nasytily.


Skupinka zhruba 20 členů monitorovacího týmu si prošla provoz, v němž se emise měří. Viděla i halu, kde se míchají sekundární paliva, mezi nimiž byla i hromada kalů z Ostravska, podobná hmota z okolí litvínovské rafinerie nebo drcená guma a plasty. „V našem palivovém mixu tato paliva mají podíl zhruba 65 procent, zatímco uhlí jen 35,“ řekl provázející zaměstnanec z cementárny. Odpůrce tím ale spíš nepříjemně překvapil.

Pokud se při zkoušce neprokáže překročení limitů, bude cementárna pálit kaly příštích šest let. Má jich velkou zásobu, celých 110 tisíc tun, které byly vytěženy z takzvaných ostravských lagun pod někdejší chemičkou Ostramo. Zainteresované firmy a některé státní instituce vysvětlují záměr tím, že čížkovická cementárna je pro likvidaci podobných odpadů nejvhodnějším zařízením v Česku. Výhodné je to i pro firmu; kaly mají výhřevnost odpovídající zhruba 60 procentům hnědého uhlí, ale stojí ještě mnohem méně.

Lafarge si i přes rozpaky některých účastníků účast monitorovacího týmu pochvaluje. „Osobně jsem u toho dnes nebyl, ale co mi říkali kolegové, tak většina z přítomných viděla a nakonec i uznala, že skutečně o žádná zvěrstva nejde,“ dodal ředitel firmy.