Liberecký veletrh dětské knihy končí, nedostal peníze

Liberec - Jubilejní desátý ročník Veletrhu dětské knihy v Liberci se neuskuteční. Zkrachoval, když jej nepodpořilo ministerstvo kultury. Akce se snažila propagovat čtení dětem. Svým zaměřením šlo o ojedinělý počin v rámci celé Evropy.

Ve čtvrtek se měly otevřít brány výstaviště pro děti z celého regionu. Třídenní přehlídku knih jich každoročně navštěvovaly tisíce. Letos ale organizátoři nezískali dost peněz a akci na poslední chvíli zrušili. „Měli jsme připravené čítárny, dílničky pro děti, je na tom odpracováno hodně,“ podotkla organizátorka Dagmar Helšusová. Práce ale teď zůstane nevyužita.

Organizátoři počítali se dvěma miliony od ministerstva kultury. Peníze prý měli přislíbené. Ministerstvo ale tvrdí, že žádost přišla pozdě a pořadatelé navíc chtěli příliš mnoho. „Pokud má akce rozpočet něco přes dva miliony a pořadatelé po nás chtějí dva miliony, tedy vlastně pokrytí celé akce, tak to prostě nejde,“ řekla mluvčí ministerstva Markéta Ševčíková.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Zpráva o zrušení veletrhu zaskočila jak město Liberec, tak i Liberecký kraj. I z jejich rozpočtů šly každoročně na veletrh peníze. „Akce vede naše děti zpět ke čtení, ke knihám, což je velmi důležité pro jejich osobnostní rozvoj a vzdělání, je to prostě důležité pro celou společnost,“ poznamenal náměstek liberecké primátorky Kamil Jan Svoboda.

Po oznámení krachu veletrhu ministerstvo slíbilo poslat organizátorům alespoň 400 tisíc korun. Ti počkají, jestli peníze přijdou, a až pak oznámí, jak je využijí. Veletrh dětské knihy definitivně končí, od příštího roku by ale mohli začít pořádat podobnou akci v menším měřítku a s názvem Festival dětské knihy.