Čtrnáct romských rodin už se odstěhovalo na ubytovnu

Ostrava - Stavební úřad rozhodl o tom, že se asi 200 Romů musí do soboty vystěhovat z ghetta v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze. Zástupci stavebního úřadu kolem desáté hodiny ranní obyvatelům oficiálně oznámili, že termín vystěhování bude zítřejší půlnoc. Celkem 14 rodin se už na připravené soukromé ubytovny odstěhovalo. Technický stav bytových domů a hygienické podmínky prý ohrožují zdraví a životy nájemníků. Romům vypršely nájemní smlouvy a už týden jsou bez pitné vody. Pod domy je navíc vadná kanalizace a už delší dobu je podmáčí.

Rozhodnutí o vystěhování přečetl obyvatelům vedoucí stavebního úřadu Jiří Švarc. Romové reagovali velmi emotivně. „Nehneme se odsud! Jedině, že by nás přišli postřílet! Jsme ochotni za to položit život,“ křičel Jan Bandy, který vystupuje jako mluvčí obyvatel ghetta. Policie zatím zasahovat nebude. „V tuto chvíli nemáme informace o nějakém protiprávním jednání. Zasáhli bychom, pokud by došlo k nějakému trestnému činu či přestupku. Žádné opatření v rámci občansko-právního řízení nebylo nařízeno,“ řekla policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Zda jsou domy opravdu vyklizeny, zkontroluje stavební úřad příští týden. V domech je porouchaná kanalizace. Oldřich Roztočil, jehož firmě Domy Přednádraží budovy patří, uvedl, že to byl hlavní důvod, proč je nemohl opravit. Opravě kanalizace zase bránily nevyjasněné vlastnické vztahy. Minulý týden tam navíc kvůli nezaplacené faktuře odpojily Ostravské vodárny a kanalizace vodu. 

Závad, které našel stavební úřad, je ale mnohem více. „Při kontrolách objektů byly shledány vážné nedostatky spočívající v hrubém poškození nosných konstrukcí (stropů, balkónů apod.), poškozené jsou komíny a střechy, vnitřní rozvody elektroinstalace nejsou schopny bezpečného provozu, je zde zavlhlé zdivo vlivem nefunkčních vnitřních rozvodů kanalizace,“ uvedla mluvčí obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková. 

„Obyvatelé domů s naším rozhodnutím nesouhlasí, chtějí tam zůstat. My jsme všem zajistili náhradní ubytování na soukromých ubytovnách. Podmínky zde sice nejsou nejlepší, ale rozhodně zde nebudou ohroženi na životech, jako jsou teď,“ podotkl místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Tomáš Kuřec.

„Předpokládám, že vezmou vážně rozhodnutí stavebního úřadu jako orgánu státní správy a své domovy opustí, protože máme pro všechny připraveno náhradní bydlení. Jestliže tak neučiní, máme nástroje, jak toho dosáhnout,“ dodal Kuřec v Událostech.

Oldřich Roztočil, majitel domů v ulici Přednádraží:

Oldřich Roztočil, majitel domů ghetta v ulici Před…„Celá záležitost je pro mě z nějakých důvodů účelová. Nevidím tady žádnou vůli nějakým způsobem jednat, domy zachovat a pomoci tak místním obyvatelům. Jakým způsobem dojde k tomu, aby ty byty byly řádně zabezpečeny a předány, mi není jasné.“


Kromě řádně platících nájemníků je podle Roztočila v domech řada lidí, kteří dávno nemají smlouvy, a také takoví, kteří do bytů vnikli násilně. Kvůli tomu už podal na policii trestní oznámení. „Mám byty, v nich cizí lidi, ale policie se za čtyři dny ani nepřijela podívat,“ řekl podnikatel. Policejní mluvčí Gabriela Holčáková uvedla, že policie věc prověřuje. „Oznamovatel byl vyzván, aby některé informace doplnil. Zatím není rozhodnuto, že došlo ke spáchání konkrétního protiprávního jednání,“ řekla Holčáková.

Romové se stěhovat nechtějí, v domech se chtějí zabarikádovat

Pracovníci úřadu hledají pro obyvatele ghetta náhradní ubytování v ubytovnách. Mnozí z nich se ale stěhovat nechtějí, hlavně ti, kteří řádně platí nájem. V domech je i hodně neplatičů, někteří tam žijí načerno. „V tuto chvíli má čtrnáct rodin podepsáno smlouvy a budou se stěhovat. V nové ubytovně v Cihelní ulici by mělo být místo až pro 26 rodin,“ uvedla Pondělíčková. V ghettu podle ní žije 44 rodin, přičemž 36 z nich má děti. 

„Lidé mají opustit své domovy, na které jsou zvyklí. Mají jít do ubytoven, které jsou malé a nejsou vhodné pro početné rodiny. Proto jsou oprávněně rozzlobení,“ podotkl sociální terénní pracovník Radim Miklušák. „Domnívám se, že jednou z těch zásadních příčin je to, že statutární město Ostrava dlouho neřešilo problémy s kanalizací. Podle informací, které mám k dispozici, je právě kanalizace hlavním důvodem dnešního špatného stavu domů,“ vysvětlila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. „Město Ostrava by mělo přijít s nabídkou standardních bytů a ne s tím, že rodiny budou vystěhovány do ubytoven,“ dodala.

Jeden dům v ghettu nechal obvod už loni zbourat. „Jeho stav dlouhodobě nebyl dobrý. Devět rodin jsme přemístili do bytů, které patří obvodu,“ řekla Pondělíčková. V Přednádraží také kvůli špatným hygienickým podmínkám loni řádila epidemie žloutenky.

Video Události: Romové se musí z Přednádraží vystěhovat
video

Události: Romové se musí z Přednádraží vystěhovat

Události: Romové se musí z Přednádraží vystěhovat

3.8.2012, UD

Rozhovor s Oldřichem Roztočilem

Rozhovor s Tomášem Kuřcem

Rozhovor s Radimem Miklušákem a Monikou Šimůnkovou

Události, komentáře o romském ghettu