Demonstrace propuštěných zaměstnanců Bauhausu brzdila dopravu

Brno - Brno - Asi 80 bývalých zaměstnanců Bauhausu v Brně-Ivanovicích protestovalo proti svému propuštění. Do práce nenastoupili kvůli tomu, že postavený market dosud nebyl otevřen, podle aktivistů byl povolený na základě sporného certifikátu. Policisté kvůli demostrantům uzavřeli sjezd ze silnice vedoucí na Svitavy do Ivanovic. Lidé si od dnešní akce slibují rychlejší prošetření případu soudem. Bránit se chtějí i peticí.

Bauhaus v brněnských Ivanovicích je dostavěný a je v něm navezené zboží. Už tři čtvrtě roku čekají zaměstnanci na jeho otevření, které se zřejmě v dohledné době neuskuteční. Zatím pracovali na jiné pobočce Bauhausu, k prvnímu červenci ale dostali výpověď. Proti otevření Bauhausu se postavili aktivisté ze sdružení Nesehnutí, podle kterých stavbu umožnil sporný certifikát. Napadli ho a soud přiznal odkladný účinek stavby, která se tak zatím nesmí otevřít. Problémy zaměstnanců vznikly podle organizátora akce Zdeňka Strmisky právě kvůli pomalému postupu soudu v Praze, který se spornou stavbou zabývá.

Podle Strmisky zorganizovali bývalí zaměstnanci petici, zatím posbírali asi 4 tisíce podpisů. Poslat ji chtějí do parlamentu. V otevřeném dopise se také obrátili i na vedení města a kraje, odpovědi však byly podle Strmisky alibistické.

Policejní mlvučí Andrea Straková„Policisté zpomalovali auta na hlavním tahu na Svitavy, kolony se ale netvořily a vše proběhlo v klidu.“

Obyvatelka Ivanovic Martina Komendová pro ČT uvedla, že market v místě podle územního plánu vůbec neměl stát. „Několikanásobně se zvýší doprava,“ zmínila s tím, že v těsné blízkosti stojí rodinné domy.

Na jaře 2011 přijala společnost Bauhaus skoro stovku zaměstnanců. Plánovala totiž otevření nové pobočky v brněnských Ivanovicích. To však loni v září zakázal Městský soud v Praze kvůli žalobě místních obyvatel na chyby postupu při získávání potřebného certifikátu.

Přijatým zaměstnancům se nelíbí, že soud rozhodnutí, zda je stavba legální, či nikoliv, protahuje, a oni tak v červnu přišli o práci. Hobbymarket v Ivanovicích totiž stojí, zákazníci do něj ale nemůžou, a pro zaměstnance tudíž není práce. „Nejsme schopni takovou masu lidí zaměstnávat. Byli jsme k tomuto kroku donuceni,“ tvrdí jednatel Bauhausu ČR Aleš Pacal.

Společnost navíc hlásí kvůli zavřenému obchodu ztráty přesahující sto milionů korun. Česku tak hrozí další mezinárodní arbitráž.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 5 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 16 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025
Načítání...