Přednádraží má vodu na další čtyři dny

Ostrava - Obyvatelé ostravské lokality Přednádraží, kteří se odmítají vystěhovat ze zchátralých domů, se po jednodenní přestávce znovu dočkali cisterny s pitnou vodou. Přispěli na ni dárci z celé republiky. Lidem už přes dva týdny kvůli dluhům majitele neteče voda. Vlastník objektů se nyní snaží dohodnout s vodárenskou společností na obnovení dodávek alespoň do jednoho z domů.

Dodávky vody zastavily vodárny před 18 dny. Zaplacení cisterny se od té doby řeší ze dne na den. Zpočátku ji platil podnikatel Oldřich Roztočil, jehož firmě Domy Přednádraží deset domů patří. Platit přestal ve chvíli, kdy městský obvod nařídil uzavření všech domů, protože by podle svých slov riskoval popotahování úřady. V dalších dnech cisterny zajišťovalo sdružení Vzájemné soužití, tomu ale došly peníze. V pondělí proto lidé v Přednádraží zůstali odkázáni jen na zásoby balené vody.

Dnes se ozvali první dárci a cisterna tak mohla znovu dorazit, peníze by zatím měly vystačit do pátku. „Díky lidem a sponzorům se situace trošku zlepšila. Na čtyři dny máme vodu zajištěnou,“ řekl Kumar Vishwanathan ze sdružení Vzájemné soužití. Uvedl, že dnes cisternu zaplatilo sdružení, na další dva dny zahraniční lektor. „Potom volala paní z Ostravy, měla hrozně milý hlas, říkala, že se jí nelíbí, co se tady děje, a chtěla nám vyjádřit podporu. Tak nám přispěla na další cisternu,“ řekl Vishwanathan.

Video Reportáž Radka Wiglasze
video

Reportáž Radka Wiglasze

Oldřich Roztočil včera vyrazil k jednání na ostravské vodovody a kanalizace, aby se pokusil dojednat splacení dluhu a následné obnovení dodávky do jednoho z domů. Majitel chce totiž tento dům opravit, aby jej stavební úřad znovu mohl uznat za obyvatelný. Už teď v něm provádějí sami nájemníci drobné opravy. 

Stavební úřad více než před týdnem nařídil lidem, aby se z domů vystěhovali. Budovy jsou podle úředníků životu nebezpečné. Obyvatelé odmítli nabídku na stěhování do ubytoven, které jsou podle nich příliš drahé, a domy neopustili. Žije tam dál okolo 140 lidí, mezi nimiž je mnoho dětí. Úřad kvůli tomu podal žádost o soudní vystěhování, zabývá se jí Okresní soud v Ostravě-Porubě.

Úředníci také nařídili majiteli, aby do 15 dnů zboural dům, který je v nejhorším stavu. Roztočil uvedl, že se rozhodne až na základě oponentního posudku, který si nechává vypracovat.