„Netopýří jeskyně“ u Skalice bude bez turistů

Skalice u České Lípy (Českolipsko) – Turistům bude v příštích letech uzavřena jeskyně ve Skalici u České Lípy známá jako místo, kde se natáčelo několik pohádek. Jeskyně se stala přírodní památkou a slouží jako zimoviště netopýrů. Navíc podle geologů hrozí zával. K opětovnému zpřístupnění jsou nutné stavební úpravy, na které ale nejsou peníze.

Skalická jeskyně není přírodního původu, je součástí starého pískovcového lomu. Dnes ji vyhledávají zoologové, kteří se zajímají především o netopýry, kteří zde zimují, a také milovníci filmových pohádek – v jeskyni dodnes zůsávají zbytky kulis po natáčení.

Jeskyně byla dosud přístupná na vlastní nebezpečí, obec ale začala uvažovat o jejím turistickém využití. Začala připravovat expozici o těžbě pískovce, nakonec z ní však nic nebylo. Ukázalo se, že by bylo nutné jeskyni zabezpečit. „Dochází k zatékání a odlamují se pískovcové kusy a padá to dolů,“ popsal současný stav jeskyně skalický starosta Jiří Löffelmann.

Video Reportáž Michala Jemelky
video

Reportáž Michala Jemelky

Odhad nákladů na sanaci skály totiž překračuje deset milionů korun, které Skalice nemá. Žádná vhodná dotace se nenaskytla, a tak nezbylo, než jeskyni uzavřít a čekat. „Věřím tomu, že se v novém plánovacím období nějaká možnost objeví, ale to je spíše teoretická otázka,“ uzavřel starosta Löffelmann.

Než se podaří jeskyni zpřístupnit, budou dovnitř moci pouze dva druhy „návštěvníků“ – obyvatelé jeskyně a biologové, kteří je budou pozorovat. U Skalice zimuje jedenáct druhů netopýrů, to ji v Libereckém kraji řadí k nejvýznamnějším. Případné zpřístupnění by se týkalo letních měsíců, zoologové se mu nebrání. „Pro nás není přípustné, aby se tam denně otočilo dvacet skupin lidí, ale v nějaké rozumné míře to lze dohodnout,“ poukázal Kristián Habrda z krajského odboru životního prostředí.