ČSSD vyzvala primátora Thomu, aby zvážil setrvání ve funkci

České Budějovice - Sociální demokraté vyzvali českobudějovického primátora Juraje Thomu (HOPB), aby kvůli kauze Bit Servis zvážil své setrvání ve funkci. ČSSD tvoří s HOPB a TOP 09 na magistrátu vládnoucí koalici. Sociální demokraté jsou přesvědčeni, že zveřejnění nahrávky, na níž mluví primátor a další členové rady v souvislosti s případem Bit Servis, negativně ovlivňuje názory obyvatel na vedení města. Informovala o tom Radmila Stavárková z českobudějovického výkonného výboru sociální demokracie.

Koalice na českobudějovické radnici má 31 křesel ve 45členném zastupitelstvu. HOPB získalo v roce 2010 v komunálních volbách patnáct mandátů, ČSSD deset a TOP 09 šest.

Sociální demokraté o úplný rozpad současného vedení radnice nestojí. „Prosazujeme v současné koalici i nadále své programové priority a jejich naplňování považujeme za svou odpovědnost vůči občanům města. Na druhou stranu však očekáváme od koaličního partnera HOPB odpovědné politické chování a apelujeme na primátora Juraje Thomu, aby zvážil další setrvávání ve své funkci,“ stojí v prohlášení ČSSD.

Podle sociálnědemokratického náměstka primátora Petra Podholy se ČSSD nechystá na nejbližším zasedání zastupitelstva zařadit do programu bod o hlasování důvěře primátora. „Tuto záležitost si musí vyřešit pan primátor a samotné vedení hnutí Občané pro Budějovice. Nebudeme se pouštět na tenký led spekulací a dávat nějaká ultimáta,“ řekl Podhola. Nejbližší zasedání zastupitelstva se uskuteční 15. listopadu.

V září policie obvinila Thomu a jednoho bývalého vedoucího odboru magistrátu ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Thoma je podezřelý, že v červnu 2010 podepsal dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení s pražskou společností Bit Servis, aniž by ji schválila rada města. Primátor prý překročil svou pravomoc tím, že přidělil nadlimitní zakázku bez výběrového řízení a městu učinil smluvní závazek 37 milionů korun.

Thoma svou vinu popírá. Minulý týden se v médiích objevila nahrávka členů HOPB, na níž Thoma uvádí, že hnutí Občané pro Budějovice spolupracovalo v předvolební kampani v roce 2010 se společností Bit Servis. Primátor to však popírá. „Společnost Bit Servis se na financování hnutí Občané pro Budějovice nepodílí a nikdy nepodílela,“ řekl. Thoma minulý týden zároveň podal trestní oznámení na podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli údajnému úniku informací z policejních spisů při šetření kauzy. Deník Právo napsal, že kriminalisté při řešení případu narazili na podezřelé finanční transakce a prověřují Thomovy příjmy. Podle primátora jde o cílenou manipulaci s informacemi. Policie tvrzení odmítá.