Hlučínské jezero čekají zásadní změny

Ostrava - Hlučínské jezero na Opavsku čekají brzy velké změny. Do jeho úprav chce stát investovat téměř jednu miliardu korun. Nejvíc peněz půjde na vybudování nové protipovodňové ochrany, aby rekreační areál odolal i stoleté vodě a byl tak připravený pro další využití. Zásah se dotkne území o výměře tří set hektarů a pocítí ho pět okolních obcí.

Kdysi to byl štěrkový lom, teď Hlučínské jezero. Má zhruba čtyřmetrovou hloubku a malý ostrov uprostřed. Je to vodní areál jako stvořený k rekreaci, jenže jeho rozvoj už léta stagnuje. Mohou za to povodně v roce 1997. „Od té doby je to záplavová zóna a zakázána jakákoli výstavba. I lavičky, které jsme tam nainstalovali, jsme museli zabetonovat do země, aby je voda neodnesla,“ říká starosta Hlučína Pavel Kubuš.

Teď pomůže stát a jezero proti povodním zabezpečí. Upraví břehy a vybuduje hráze, starý most přes řeku Opavu nahradí novým, vyšším a bez pilířů. To vše za téměř jednu miliardu korun. „V tuto chvíli se zpracovává projektová dokumentace včetně vlivu na životní prostředí a dokončují se podklady pro územní rozhodnutí,“ informuje tiskový mluvčí Ministerstva financí ČR Jakub Haas.  

Obnova jednoho z největších vodních rekreačních areálů v kraji se dotkne pěti okolních obcí. „My na ty změny netrpělivě čekáme, úzce spolupracujeme s městem Hlučín a věříme, že to dotáhneme do úspěšného konce,“ zdůrazňuje starosta Kozmic Petr Kozák. 

Protipovodňová opatření následně dají zelenou další výstavbě. A plánů je skutečně hodně. „Uvažujeme o kryté tenisové hale, dětském bazénu, tobogánu, brouzdališti a samozřejmě o rozšíření kempu s nabídkou atraktivnějšího ubytování,“ naznačuje některé záměry ředitel sportovně rekreačního areálu Hlučín Petr Breitkopf. 

Součástí projektu je i sedm kilometrů dlouhá cyklostezka. Povede kolem jezera po hrázi i nově postavených cestách. „Pokud se to povede, bude to úžasný koutek Hlučína a lidi se po té realizaci mají skutečně na co těšit,“ uzavírá Pavel Kubuš.

První bagry se tu mají objevit už v příštím roce. Poslední pak v roce 2015.

Video Reportáž  Drahomíry Račákové
video

Reportáž Drahomíry Račákové