Na výkupu pozemků pro obchvat budou spolupracovat obce

Chrudim - Na zapojení měst a obcí do jednání o výkupu soukromých pozemků se dohodlo Ředitelství silnic a dálnic se starosty na Chrudimsku. Společně tak chtějí připravit parcely pro výstavbu silničních obchvatů. U Slatiňan se majetková vyrovnání týkají desítek majitelů.

Města a obce mají podle dohody sehrát roli prostředníka při výkupech pozemků pro stavbu nové silnice, která vyvede auta z centra Chrudimi i sousedních Slatiňan. „Většina majitelů pozemků s tím počítá, máme to už i v minulém územním plánu. Takže všichni vědí, kudy ta trasa povede,“ ubezpečuje starosta Slatiňan Ivan Jeník (nez.).

Plánovanému obchvatu se přizpůsobují probíhající pozemkové úpravy. „Úprava by měla zaručit, že pozemky kolem obchvatu jím nebudou přetnuty, ale sjednotí se,“ uvedl soukromý zemědělec a člen komise pro pozemkové úpravy David Drahokoupil.

Ředitel ŘSD: Starostové znají své občany lépe

Majitelé pozemků pod budoucí silnicí čekají na podmínky státu a nabídku výkupní ceny. „Kdyby někdo nechtěl z osobních důvodů některý pozemek prodat, můžeme nabídnout výměnu za obecní někde v blízkosti,“ podotýká starosta obce Orel Vladimír Příhoda (KSČM).

Pro Ředitelství silnic a dálnic je spolupráce s obcemi při výkupech pozemků výhodnější. Hraje se nejen o peníze, ale hlavně o čas. „Starostové jednotlivých obcí ve velké míře znají své občany a na základě zkušeností je tento postup mnohem rychlejší,“ uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR David Čermák.

Video Na výkupu pozemků pro obchvat budou spolupracovat obce
video

Na výkupu pozemků pro obchvat budou spolupracovat obce

Prodej výhodnější než vyvlastnění

Až u soudů skončila před třemi lety kauza bývalého starosty Opatovic nad Labem, který kouskem půdy blokoval stavbu čtyřproudé silnice. Na jeho pozemek nakonec po vyvlastnění vyjely buldozery. Nová silnice by se v polích u Slatiňan měla stavět už za dva roky. Starostové dotčených obcí věří v dohodu s majiteli pozemků, která by v konečném důsledku měla být pro vlastníky parcel výhodnější než případné vyvlastnění.