Správci fondů snížili obří sankci pro domov důchodců v Horní Plané

Horní Planá - Domovu důchodců v Horní Plané na Českokrumlovsku 30milionovou pokutu nedostane. Správci evropských fondů zmírnili sankci na zhruba desetinu této částky. Původní vysokou pokutu, jednu z nejvyšších na jihu Čech, vyměřili kvůli nesrovnalosti v projektu na rekonstrukci budovy. Provozovatelé domova ale jakákoliv pochybení odmítají.

Domov, ve kterém žije 110 seniorů, má za sebou roční rekonstrukci, která si vyžádala 40 milionů korun. Firmy při ní vyměnily okna a střechu, opravily také rozvody vody v pokojích a kuchyni. Podle auditorů správci domova při výběru firmy ale pochybili, a proto dostali pokutu. Ještě v lednu byla 30 milionů. Na konci března ji zmírnili. Přesnou částku zatím ale říci nechtějí, čekají na reakci ministerstva financí. „Pravděpodobně bude příjemci prominuto 90 % původního finančního odvodu,“ uvedla Michaela Biňovcová, mluvčí, ROP Jihozápad.

Jenže provozovatelé domova odmítají jakoukoliv pokutu. Na jejich stranu se přidali starostové z okolí. Vyzvali správce fondů, aby sankci prominuli. Jinak promluví právníci a spor skončí u soudu. „Zmírnění určitě vítáme, ale i přesto může být likvidační pro skvěle fungující sociální zařízení,“ sdělil Jiří Hůlka (NEZ), starosta Horní Plané. 

„Já především věřím, že k žádnému soudu ani nedojde a že si auditoři uvědomí, že by problémy měli hledat úplně jinde a možná v úplně jiných krajích,“ uvedl Jiří Zimola (ČSSD), hejtman Jihočeského kraje. Ředitelka domova zatím oficiální rozhodnutí správců evropských fondů nemá, proto nechce případ komentovat.

Video 30milionová sankce už domovu důchodců v Horní Plané nehrozí
video

30milionová sankce už domovu důchodců v Horní Plané nehrozí