Psí kuchyně má přijít o buky, ekologická sdružení se bouří

Opatov (Svitavsko) – V přírodní rezervaci Psí kuchyně poblíž České Třebové se Lesy ČR chystají vykácet desítky buků. Správci lesů tak na sebe přivolali hněv ekologických organizací, které hovoří dokonce o stovkách stromů a chtějí kácení zabránit. Sdružení vyzvala k zásahu hejtmana Pardubického kraje, jehož úředníci kácení povolili. Podle lesníků je kácení nutné kvůli erozi půdy. Ubezpečují přitom, že nejde o tzv. holoseč, kácení navíc odložili.

Podle ekologických organizací dostaly Lesy ČR povolení pokácet v Psí kuchyni během čtyř let stovky stromů. Rozhodnutí kácet označilo 26 ekologických organizací a expertů ve společném prohlášení za nezákonné, upozornily, že rezervace spadá do soustavy Natura 2000 a jeho ochrana podléhá domácím i mezinárodním předpisům. Aktivisté se obrátili především na pardubického hejtmana Martina Netolického, kraj je totiž klíčovým hráčem, neboť jeho úředníci kácení povolili. Ekology podpořili také starostové okolních obcí i odborníci z Akademie věd nebo Masarykovy univerzity.

Trnem v oku ekologických organizací je především rozsah kácení a druh stromů, které mají padnout. Podle Filipa Jetmara z Českého svazu ochránců přírody dříve existovala dohoda, že se v Psí kuchyni budou kácet pouze nepůvodní smrky a modříny, čímž by místní buky dostaly více prostoru – výsledek je ale opačný a padnout mají právě buky. „Díky personálním změnám na obou stranách dostali Psí kuchyni do rukou lidé s poněkud bizarními názory,“ uvedl Jetmar. Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha potom upozornil, že se kácení týká oblasti, kde vyvádějí mláďata mořští orli, žijí mloci a rostou orchideje.

Lesy ČR však míní, že ochránci přírody plánované kácení zveličují. Podle mluvčího Lesů ČR Zbyňka Boublíka mělo padnout 180 buků a vzápětí je měly nahradit mladé stromy. „O holoseč by v žádném případě nešlo,“ ubezpečil. Navíc lesníci těžbu zatím odložili.

Ani případné vykácení 180 buků se ochráncům přírody nezamlouvá. Mladé buky podle nich nejsou stejně hodnotné jako samovolně se vyvíjející prales. „Vždyť za rezervace nejsou vyhlašovány paseky, ale zachovalé, málo dotčené lesy. Podobně při vytváření soustavy Natura 2000 se nevybíraly mlaziny, ale především starší, přirozené porosty,“ uvedl Jetmar.

Video Erik Knajfl o kácení v Psí kuchyni
video

Erik Knajfl o kácení v Psí kuchyni

Erik Knajfl o kácení v Psí kuchyni

Z14 15.11.13

Ekologové si stěžují na kácení starých bukových lesů