Roboti obsadili pražskou technickou knihovnu

Praha - V Národní technické knihovně v Praze můžete až do soboty navštívit mezinárodní festival robotiky Café Neu Romance. Ten je zaměřený hlavně na přednášky a workshopy, sestavit si ale návštěvníci mohou i vlastního robota. Program pak doplňuje výstava zaměřená na propojení robotiky a umění, hlavně v oblasti designu, k vidění budou ale také třeba animované filmy. Samostatný blok bude věnován také spisovateli Karlu Čapkovi, v jehož knize se slovo robot objevilo vůbec poprvé.  

„Robotika už zasahuje do téměř všech oblastí lidského života, ať už se jedná o medicínu, školství nebo armádu,“ řekla organizátorka festivalu Tereza Králová. Například v průmyslu jsou roboti využíváni poměrně často, jako příklad industriálního robota výstava představuje průmyslovou robotickou paži. Návštěvníci se mohou seznámit také s několika roboty, kteří slouží jako výukové pomůcky.

Festival nabídne také přednášky o tom, jak robotika mění společnost. Do budoucna by roboti podle Králové mohli pomáhat třeba seniorům, kterým by mohli pomoci s nošením těžkých nákupů, nebo jim podávat různé drobné předměty v domácnosti.

Organizátoři festivalu ale nezapomínají ani na pohled do minulosti, celý jeden přednáškový blok věnovali praotci robotů Karlu Čapkovi, v jehož díle RUR zaznělo slovo robot vůbec poprvé. Letos totiž uplynulo přesně 75 let od úmrtí tohoto spisovatele.

Součástí festivalu budou i robotické soutěže, při kterých zápolí tvůrci a programátoři v různých disciplínách, od nejjednodušších, kdy roboti musí dokázat jet přesně po čáře, až po ty nejsložitější, při nichž vysílají roboty přímo do terénu, třeba blízkého parku. „Je to netriviální úloha pro programátora i technika,“ upozornil organizátor soutěže Martin Dlouhý. Roboty schopné orientace ve venkovním terénu podle něj tvůrci vyrábí a dolaďují i několik let.

Video Festival robotiky tématem Studia 6
video

Festival robotiky tématem Studia 6