V Náchodě začala demolice bývalé textilky Tepna

Náchod - Zkrachovalá textilka Tepna, která kdysi v Náchodě zaměstnávala stovky lidí, se dočkala demolice. K zemi půjde většina budov zkrachovalé firmy. Opuštěné objekty šest let chátraly a byly cílem zlodějů a squatterů. Na jejím místě by nyní mohlo vyrůst obchodní centrum. Projekt se ale nesetkává u obyvatel s úspěchem. Problém se zchátralou továrnou řeší i obec Břas na Rychnovsku.

Podnik zkrachoval v roce 2006, v dalších letech dělníky vystřídali bezdomovci a hlavně zloději kovů. Podle policie v objektu už několikrát i hořelo. Majitel areálu, teplická společnost JTH Holding, nyní zahájil demolici. Náchodská radnice o ni usilovala několik let, dokonce se do ní chtěla pustit sama s tím, že náklady bude po vlastníkovi zpětně vymáhat. „Investor se k tomu postavil čelem a začal bourat v podstatě ještě před dohodou,“ uvedl Jan Birke (ČSSD), starosta Náchoda.

Místo textilky obchodní centrum? Ne každý je pro

Další plány investora na místě bývalé továrny ale vyvolávají vášnivé debaty. Textilku má totiž nahradit obchodní centrum. „Jsme přesvědčení, že výstavba centra místo bývalé Tepny je v hrubém a příkrém rozporu s územním plánem,“ uvedl Michal Kudrnáč, obyvatel Náchoda. 

„Podle toho výkladu, který mám já k dispozici to zásadně neodporuje územnímu rozhodnutí,“ namítl Jan Birke (ČSSD), starosta Náchoda. Pro vedení radnice je prý teď důležité, že začala demolice a nad projektem se dá stále ještě diskutovat. Demoliční práce by měly skončit příští rok na jaře.

S chátrající továrnou mají problém i na Rokycansku

Chátrající továrna uprostřed obce dělá starost i obyvatelům Břas na Rokycansku. V objektu, který už 22 let nefunguje se dokonce na čas usadili i squatteři. Podle starosty se v komplexu začínají dokonce vytvářet černé skládky. Lidé tam chodí krást dřevo, řežou rámy a budovy se potom celé rozpadají. Obec se bývalou výrobnu ultramarínu (směsi určené na bělení prádla) rozhodla za 4,5 milionu koupit. Jak s ní naloží, ale zatím neví.

V areálu by měly zůstat zachované maximálně dva objekty. Podle odborníků by ale obec měla nový projekt realizovat co nejrychleji. S koupí areálu totiž musí počítat s dalšími investicemi. Celý areál by měla také zabezpečit, pojistit a provádět i pravidelné revize komínů.

6 minut
Demolice textilky Tepna
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Osvobození Brna předcházely těžké boje především na jih od města

V sobotu uplyne osmdesát let od osvobození Brna od nacistů. Ti sváděli tvrdé boje s postupující Rudou armádou už několik dní předtím v okolí města. Boje o Brno si vyžádaly mnoho obětí na životech. Zahynulo dvanáct set místních obyvatel, dvanáct tisíc rudoarmějců a sedm tisíc německých vojáků.
11:26Aktualizovánopřed 12 mminutami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
před 2 hhodinami

Ocelové ježky u Pražského hradu nahradí sloupky

Od vstupů na Pražský hrad postupně mizí takzvaní ježci. Ocelové zátarasy tam vjezdu aut bránily téměř deset let. Správci je teď postupně nahradí výsuvnými sloupky. „Když budeme mít zasouvací sloupky, můžeme usnadnit vjezd větších aut, jako jsou hasiči či záchranky,“ vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek. Sloupky teď budou pracovníci instalovat až do června. Nová budou i kontrolní stanoviště.
před 6 hhodinami

Silné deště na východě Česka vytopily desítky budov

Část Přerovska ve čtvrtek postihly lokální bouřky, ty nejsilnější zasáhly Ústí, Černotín a Skaličku. S přívalovými dešti se setkali lidé například také v Hranicích či na Potštátsku. V Ústí přívalové deště vyplavily i několik nemovitostí. Hasiči na mnoha místech čerpají vodu a čistí komunikace od nánosů bahna, řekl jejich mluvčí Radek Buryánek. Po odpoledních přívalových deštích zasahovali hasiči také ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku. Nejvíc zasažený byl Domanín.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Hasiči snížili stupeň poplachu u Rynholce

Hasiči mají u požáru plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku zcela uhašeno devadesát procent plochy. Stupeň poplachu ve čtvrtek v 19:00 snížili na druhý. Na místě zůstává devět hasičských jednotek, tedy zhruba 45 hasičů. Zásahem se podařilo uchránit hodnoty na průmyslové lince v areálu ve výši 350 milionů korun, škoda zatím vyčíslená nebyla. V pátek by mohla prý být vyhlášená likvidace.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

České Budějovice se pyšní Památkou roku 2024

Významného ocenění se dočkala rozsáhlá rekonstrukce českobudějovického vlakového nádraží. Historická novorenesanční budova, jejíž provoz byl zahájen již v roce 1908, získala titul Památka roku 2024 od Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Zvítězila v kategorii velkých obnov nad dva miliony korun, přičemž celkové náklady přesáhly jednu miliardu korun. Rekonstrukce probíhající od roku 2020 pod dohledem památkářů zahrnovala nejen obnovu exteriéru, ale i interiérů, kde byly mimo jiné restaurovány cenné nástěnné mozaiky a prostory očištěny od vizuálního smogu.
před 17 hhodinami

Prosakování vody na část dne uzavřelo stanici metra Muzeum

Více než šest hodin byla ve čtvrtek mimo provoz stanice metra Muzeum, kde se kříží linky A a C pražského metra. Důvodem bylo prosakování vody. Soupravy stanicí zhruba do 17:20 pouze projížděly, uvedl na webu pražský dopravní podnik (DPP). Nadále zavřený zůstává na Muzeu přímý výstup z linky A na Václavské náměstí. Cestující musí k odchodu a příchodu použít přestupní chodbu z linky C.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...