Pyrotechnici našli ostatky pohřešovaných z muničního skladu

Vrbětice – Ostatky dvou lidí našli pyrotechnici při prohledávání vybuchlého muničního areálu ve Vrběticích. Testy DNA prokázaly, že se jedná o dva pracovníky společnosti Imex Group, kteří byli od výbuchu pohřešováni. Jejich rodiny už policie informovala. Jeden ze skladů v areálu vybuchl 16. října.

Ve chvíli, kdy 16. října vybuchl ve Vrběticích muniční sklad patřící firmě Imex Group, byli uvnitř i dva pracovníci firmy. Více než měsíc byli muži ve věku 56 a 59 let vedeni jako pohřešovaní. Dnes už je jasné, že výbuch nepřežili. „Našli jsme ostatky lidských těl, které byly podrobeny zákonným procedurám a testům DNA. Ztotožnili jsme z těchto ostatků dvě osoby a můžeme konstatovat, že jde o dva pohřešované v souvislosti s tímto výbuchem. Nyní už můžeme hovořit o dvou obětech,“ uvedl velitel zásahu ředitel Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček. Policie k nálezu nechce sdělovat další podrobnosti, a to i s ohledem na rodiny obou obětí, které už byly o události informovány.

Vyčíslení nákladů operace ve Vrběticích

Zásah ve Vrběticích, do kterého se počítá nasazení policejní a hasičské techniky i muži pracující přesčas, stojí Ministerstvo vnitra měsíčně čtyři miliony korun. Operace tam budou probíhat nejspíš ještě příští rok. Celkově by se náklady na práce ve Vrběticích měly vyšplhat na 42 milionů korun, už za letošní rok bude ministerstvo žádat ze státní kasy patnáct milionů korun. Proti částce se ohrazuje právě resort financí. Ministr Andrej Babiš bude navrhovat vyklizení prostoru a jeho prodání.

Kontrola? Místo po místu a kus po kuse

Ve středu o půlnoci vypršela týdenní lhůta, kdy se v areálu neozvaly žádné samovolné výbuchy. Termín si pyrotechnici stanovili k tomu, aby mohli v areálu zahájit intenzivnější práce. „Měli jsme tam permanentně tři pyrotechniky, znalce a specialisty z oblasti munice, jejichž tým byl tříčlenný, nyní je sedmičlenný,“ uvedl ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR Michal Dlouhý. Kapacity podle něj navýšili na maximum, víc lidí při průzkumu areálu by se mohlo navzájem ohrožovat.

Plocha, kterou teď musí pyrotechnici prozkoumat, má 12 hektarů. „Chtěli bychom to celé projít do konce listopadu, za předpokladu, že nedojde k nějaké nečekané situaci,“ upřesnil Dlouhý s tím, že se zároveň pracuje na plánech odvozu zbylé munice. Výbuch totiž rozmetal jen jeden sklad, některé další poškodil, celkem je ale v areálu munice ve 27 skladech, které bude z bezpečnostních důvodů nutné vyprázdnit.

Odvoz nepoškozené munice by si měli zajistit vlastníci – tedy soukromé firmy, případně ti, kteří od nich materiál nakoupili. Teprve to, co nebudou firmy schopné nebo ochotné odvézt, převezme armáda a policie. „Pyrotechnici ověří stav munice a budou rozhodovat, zda je schopná bezpečného převozu na jiné místo, kde bude zničena, třeba na Libavou, nebo je v tak špatném stavu, že bude muset být zničena tady na místě,“ ujistil Dlouhý s tím, že veškerá přeprava proběhne pod dohledem policie. Odvoz by měl být primárně nákladními auty, záložní variantou je pak železnice.

Policie a armáda zatím odhadují, že se budou muset postarat zhruba o tři tisíce tun zbylé munice. Toto množství by se mělo vejít do vytipovaného skladu v Květné na Svitavsku, který armáda na konci roku 2013 opustila.

Dlouhý také upřesnil množství munice, která se ve skladu nachází – hovořilo se o jednom i patnácti tisících tunách. Reálné číslo je sedm tisíc tun munice. Materiálu k odvozu ale bude mnohem víc. „Na jedno kilo trhaviny je 10 až 15 kilo provozních náplní, jako železo, startéry a podobně,“ vysvětlil Tkadleček.

Na hledání viníků je brzy

Obrovské manévry, tragická ztráta dvou životů, škoda na poškozené munici. Kdo celou událost způsobil ale zatím nelze říct a zřejmě to ještě potrvá. „Kdo je za to zodpovědný? Tuto otázku mi podle mě položíte nejdřív za několik měsíců,“ říká Tkadleček. Velmi hrubé odhady škod se v případě samotného výbuchu pohybují v řádu desítek milionů korun. „Co se týče dalších následků nebo navazujících, tak bych byl hodně opatrný, protože bude hodně záležet na tom, v jakém stavu je zbylá munice. Lze ale očekávat sumy v řádu stovek milionů korun. Za kým půjde škoda a náklady, to ode mě teď skutečně nechtějte slyšet,“ uzavřel Tkadleček.

Požár a následná exploze otřásly skladem ve Vrběticích ve čtvrtek 16. října. Podle pozdějších zjištění vybuchl sklad č. 16, který měla v nájmu ostravská firma Imex Group. Výbuch srovnal se zemí sklad i jeho nejbližší okolí, podle odhadů explodovalo asi 57 tun munice. Dalších 12 skladů bylo výbuchem poškozeno. Skladový areál jeho správce, Vojenský technický ústav, pronajímá soukromým firmám. Kromě Imex Group jsou v areálu v pronájmu ještě další společnosti. V místě je celkem stovka objektů, z nich 30 je určeno k uskladnění a rozebírání munice. V areálu je zřejmě munice všeho druhu - od pěchotní přes munici po ruční protitankové zbraně - a dělostřeleckou až po letecké pumy. Lidé z okolí skladu teď požadují co nejrychlejší odvezení nevybuchlé munice. Začali dokonce sbírat podpisy pod petici.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 40 mminutami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
před 21 hhodinami

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
včera v 13:18

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
včera v 06:00

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025
Načítání...