Voda z tajícího sněhu přispívá spolu s deštěm k vzestupům hladin řek

Zásoby vody ve sněhu byly letos v zimě lehce podprůměrné. Dubnové a květnové sněžení ale výrazně prodloužilo zimní sezonu. Ještě na začátku května bylo na hřebenech Krkonoš a Jeseníků přes metr sněhu. A právě jeho rychlé tání v kombinaci s deštěm může zvedat hladiny řek.

Je to tradiční jarní situace v podhorských oblastech: voda z tajícího sněhu plní koryta potoků a řek. Někdy je tání pozvolné, jindy rychlé – podpořené větrem či deštěm. Jak vysoko se hladiny řek dostanou, závisí nejen na teplotách, ale hlavně na srážkách. Objeví-li se trvalý a vydatný déšť či přívalové srážky v souvislosti se silnými bouřkami, bývají jarní povodně v podhorských oblastech nejničivější.

Vliv zimy je důležitý

Jaká byla zima? Otázka, na kterou můžeme hledat odpověď z různých úhlů pohledu. Sledovat můžeme například teplotu vzduchu, počty ledových a mrazových dnů či výšku sněhové pokrývky a délku jejího trvání.

Výška sněhu 7. května 2021 (v cm)
Zdroj: ČHMÚ

Z hlediska zásob vody ve sněhu v přepočtu na celé Česko byla letošní zima spíš podprůměrná. Nad celorepublikový průměr (1981–⁠2010) se dostaly hodnoty jen krátce ve druhé polovině ledna a v první polovině února. Ačkoli byly nadprůměrné zásoby vody ve sněhu i na konci dubna, z celorepublikového hlediska to není výraznější extrém. Zima 2020/21 tedy nevybočila nijak zásadně.

Zásoby vody ve sněhu
Zdroj: ČHMÚ

Porovnáváme-li výšku sněhové pokrývky v horských oblastech s průměrnými hodnotami za posledních 20 let, byla zima 2020/21 lehce podprůměrná. Na začátku zimy bylo sněhu málo, výraznější sněhová pokrývka se objevila až kolem Vánoc. A další intenzivní sněžení přišlo až v polovině ledna. Od té doby sněhu na horách přibývalo. Jedinou výjimkou byla výrazná obleva ve druhé polovině února.

Sníh na Labské boudě
Zdroj: ČHMÚ

Duben byl v Česku oproti jiným rokům nezvykle chladný – dokonce 5. až 6. nejchladnější od roku 1961. Jeho průměrná teplota zaostala za normálem 1981 až 2010 o 2,5 °C. A v polovině měsíce také vydatně sněžilo – v Beskydech na Lysé hoře napadlo za pět dní od 12. do 16. dubna 125 centimetrů sněhu. Rozdíl výšky mezi 12. a 16. dubnem byl 108 centimetrů, nižší hodnota je dána sesedáním.

Výška sněhové pokrývky byla právě v polovině dubna nadprůměrná nejen v Beskydech, ale i ve vyšších polohách většiny našich hor. Ještě v květnu v nejvyšších horských polohách sněžilo. V nižších partiích už ale byly srážky dešťové. 

Sníh na Lysé hoře
Zdroj: ČHMÚ

Rekordně vysoká byla jen jarní měření z nejvýš položených stanic. Na Lysé hoře a na Šeráku jde o nejvyšší hodnoty za posledních 20 let, na Labské a Luční boudě jsou to hodnoty výrazně nadprůměrné.

Sníh na Šeráku
Zdroj: ČHMÚ

Za zmínku stojí bezpochyby i fakt, že během zimy ležel častěji sníh i v nížinách. I to si zaslouží speciální vyhodnocení v některém z příštích článků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 4 hhodinami

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 21 hhodinami

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
12. 5. 2025

Odpolední teploty do poloviny týdne porostou

Nadcházející týden bude srážkově opět velmi chudý. Nadále hrozí četné přízemní mrazíky, informují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Do poloviny týdne slibuje předpověď slunečnou oblohu, ve středu se odpolední teploty dostanou nad 20 stupňů Celsia. Od čtvrtka se zatáhne a přijde ochlazení.
12. 5. 2025

Chladné počasí vydrží i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
8. 5. 2025

Dopady změny klimatu jsou stále intenzivnější, adaptace pokulhává

Změny klimatu se mohou projevovat růstem průměrné teploty, častějším suchem, vlnami horka nebo naopak povodněmi či jarními mrazíky. Nižší teploty mohou kvůli dřívějšímu nástupu jara uškodit vegetaci na polích, v sadech či na zahrádkách. Podle zprávy, kterou ve středu projednala vláda, jsou tyto projevy průkaznější než dřív a dopady intenzivnější. Adaptační opatření jsou ale podle analýzy v některých oblastech stále okrajovým tématem a závisí na penězích z evropských fondů.
8. 5. 2025

Půdní sucho sílí

Na třetině území Česka jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se má situace nadále mírně zhoršovat, ukazují výsledky projektu Intersucho. Podobný výhled je i na západě Slovenska.
6. 5. 2025

Teploty během týdne jen výjimečně překročí patnáct stupňů Celsia

Česko má před sebou chladnější týden. Odpolední teploty jen výjimečně překročí patnáct stupňů Celsia. V noci budou klesat i k nule, v úterý a ve středu ráno hrozí četné přízemní mrazíky. Srážek nebude mnoho, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
5. 5. 2025
Načítání...