Zábřeh našel nový zdroj pitné vody. Původní vrty byly kontaminované

3 minuty
Zábřeh má vodu
Zdroj: ČT24

Hledání nového zdroje pitné vody pro osmnáct tisíc obyvatel Zábřehu a okolních obcí na Šumpersku je u konce. Vrty ze sedmdesátých let kontaminované dusičnany ze zemědělských prací měl nahradit nový zdroj už před dvěma lety, ani z něj ale voda nebyla vhodná k pití. Voda z dalšího vrtu dokončeného v létě už k přímému zásobování obyvatel sloužit může.

Díky novému vrtu bude do vodojemů Dvorská a Ráječek v Zábřehu proudit nezávadná voda z více než stometrové hloubky. Podle hydrodynamické zkoušky zvládnou čerpadla stabilně dodávat téměř dvacet litrů za sekundu. Méně, než se čekalo, ale dost pro zásobování většiny města.

Podle chemických rozborů voda neobsahuje žádné nežádoucí látky a jen minimum dusičnanů. „Jak vyplývá z protokolu o analýze vzorků, hodnota byla 9,2 miligramu na litr, přičemž limit je 50,“ řekl ředitel Vodohospodářských zařízení Šumperk Martin Budiš.

„V okamžiku, kdy je to hodnota devět, jde o krásně čistou kojeneckou pitnou vodu. Samozřejmě ale dlouhodobě vnímám, že tady není dostatečná legislativa pro ochranu vodních zdrojů,“ řekl starosta Zábřehu František John (KDU-ČSL).

Zábřeh nemůže využívat čtveřici mělčích vrtů v prameništi u Lesnice, zemědělská činnost je totiž ovlivnila natolik, že musí město pitnou vodu přivádět ze zdroje v Olšanech, sloužícího i Šumperku.

Díky čistotě vody z větší hloubky není nutné ji dál výrazně upravovat. „Pouze se bude mírně dochlorovávat tak, aby byla připravená na transport do našich vodojemů,“ vysvětlil Martin Budiš.

Obce budou vodovody provozovat samy

V Zábřehu a okolí začne z kohoutků téct voda z nového vrtu příští rok. To už budou provozování vodovodů na Šumpersku řídit samy obce. Za 124 milionů odkupují provozní společnost od zahraničního vlastníka. „Smlouvy se podepsaly minulý týden v pátek s tím, že dojde k vypořádání,“ řekl předseda představenstva společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk Martin Hoždora.

„Systém se zaplatí ze zisku, který dneska odtékal do zahraničí, ty minulé roky to byla částka zhruba osmnáct milionů korun. A dokonce se nám ještě podaří snížení ceny vodného a stočného,“ dodal starosta Zábřehu John. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Olomoucký kraj

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 10 hhodinami

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
5. 4. 2025

Olomoucký hejtman zakázal vstup do okolí místa havárie cisteren

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil zákaz vstupu do okolí místa únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. Nařízení platí do odvolání a má usnadnit zasahujícím složkám práci při odklízení následků havárie a také snížit zdravotní rizika pro osoby, které by se tam pohybovaly, sdělila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Z vykolejeného vlaku v Olomouci vyteklo čtyři sta litrů nafty

Při středečním vykolejení osobního vlaku na železničním přejezdu nedaleko nákupního centra Šantovka v Olomouci vyteklo z proražených nádrží soupravy zhruba čtyři sta litrů pohonných hmot. Nedaleký Mlýnský potok a řeku Moravu zatím nafta neznečistila. Policie vykolejení vlaku prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, zjistila ČT.
3. 4. 2025

V Olomouci vykolejil osobní vlak, dva lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, lehce se zranily dvě cestující. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava. Škoda zřejmě činí šestnáct milionů korun.
2. 4. 2025Aktualizováno2. 4. 2025

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
2. 4. 2025Aktualizováno2. 4. 2025

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
30. 3. 2025
Načítání...