Připomínka prvního máje

Tak jsme si odbyli 1. máj. Oslavili ho všelijak všichni. Také by bylo politicky nerozumné nepřipomenout se ve dni volna. To by mohli politikům pracující spočítat při příštích volbách. Už nemáme dělníky, rolníky a pracující inteligenci, kteří volí jako poslušní volci skoro sto procenty. Takže kupříkladu ODS vystavila svoje modré barvy u petřínské lanovky. Sociální demokraté si vyhradili odpoledne na Výstavišti. Dopoledne tam byli komunisté. Ti měli dozajista krycí heslo: "Sejdeme se v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka!“ Reformátoři v jejich řadách rebelantsky bručeli: "Tak v Juldě Fuldě, soudruhu!“ Pak tam všichni jako jeden muž a žena (za pultem) s Jiřinou Švorcovou hulákali Internacionálu. Tekly jim slzy a někdo i zatínal ruku do pěstičky. Jistě přišlo líto, že to už dávno není ozbrojená pěst dělnické třídy, co by s třídním nepřítelem zatočila.

Zajímavé je, že letos se na 1. máje neukázali lidovci. To loni, před volbami, poskakovali na Letné při antikomunistickém setkání ve stranických čepičkách jako ministranti na mši. Letos se žádné volby zatím nechystají, tedy někde na záhumencích zástupci strany lidové nejspíš prací oslavili Svátek Josefa dělníka.

Nejlépe se pobavila mládež. Anarchisté, posíleni mladými sociálními demokraty, si vyrazili vyřídit účty s nácky. Ti se ovšem většinou přemístili do Brna. Pořádná bitva se tedy pro účast protivníků nekonala. Jak ultralevá, tak ultrapravá tvář politického spektra byly snadno odbaveny policisty. Ale i tak se vyblbli. A o to přece hlavně jde.

Ostatní rozumné občanstvo, nezúčastněné v žádné skvrně politické duhy, pochopilo státní svátek zcela v duchu svobodného myšlení a rozletu: odjelo na chalupy. Činilo se na zahrádkách, čímž vyvrátilo tvrzení některých, že se Svátek práce změnil ve Svátek nicnedělání. Večer předsváteční posloužil ke zpití do němoty pod májkami a u čarodějnických ohňů, kde se 1. máji holdovalo mnohdy dle návodu v tajném deníku českého Májového klasika Karla Hynka Máchy: "včera u kamen dvakrát zezadu…” Internacionála se tam dozajista nehrála. Kdo by se taky zvedal do pozoru, když může ležet v prohřáté trávě.

Mnozí zapšklí, toužící zase nějak trhnout kolem dějin, žádají ve jménu pokroku, aby byl tak pěkný svátek zrušen. Pravda, užili bychom si v jiných svátečních dnech. Ale když ono je to tak na ten První máj už pěkně nachystáno, přivyknuto… I počasí zpravidla vychází. Ostatně už hluboko v časech komunistického panování říkávala moje maminka: "Na prvního máje budou mít do průvodu určitě zase ti komundíři hezky a chudákům vojáčkům na přehlídce bude pršet!” Protože se skoro vždycky trefila, občas vztekle zabručela, že snad je ten Pán Bůh komunista. V současnosti bývá na 1. máje hezky pro všechny. A cítím přesvědčení, hraničící s jistotou, že přes všechny zvednuté pěstě se ani komunistům nepovede znovu si to pěkné počasí pro sebe zkolektivizovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...