Ministr Dobeš koučem nároďáku?

Jsme národem politiků, uměleckých kritiků a fotbalových trenérů. Alespoň u piva bezesporu. V současnosti se nám otevřela široká perspektiva. Politika se zmítá v krizi stejně jako ekonomika. Na televizi se nedá, přátelé, koukat. A kopaná? To je snad největší tragédie. Všem bychom mohli poradit. Jenom kdyby nás poslouchali.

Dost napjatá diskuse se kupříkladu vede o tom, zda Michal Bílek má trénovat reprezentační fotbalový tým. Tedy, o tom se nediskutuje. Zde má každý jasno – ne. Bílek už byl fotbalovou veřejností jednoznačně a jednohlasně ostrakizován. Ale v tom, kdo místo něj, v tom se už tolik neshodneme. Každý má svého oblíbence.

Rád bych v tomto případě přispěl se svou troškou do mlýna kolem fotbalu. Ministr školství Josef Dobeš přišel se zajímavou iniciativou. Navrhuje zavést v našich školách Výchovu k národnímu sebevědomí. Nejspíš se mu mnozí vysmějí, ale v gruntu to není špatný nápad. Nechme stranou, jak si to Dobeš představuje, to by byla možná jiná kapitola. Ovšem jde o myšlenku. A ta není vůbec k zahození. V případě našich fotbalistů je to dokonce idea přímo do pranice.

To, co naši hráči míče kopaného předvedli naposledy proti Španělům, bylo nejen smutné, to bylo urážlivé pro každého, kdo ještě ctí reprezentační barvy. Viděli jsme vystoupení nikoliv poseroutků, ale předposeroutků. Většina týmu byla zralá na pamprsky nejspíš ještě dřív, než vstoupila na hřiště. Strašidlo tohoto totálního nedostatku nejen odvahy a sebevědomí, ale dokonce jakékoliv sebeúcty, se ovšem objevovalo v náznacích už v předchozích utkáních. Se Španěly to ovšem nabylo obludně tragikomických rozměrů. Když je náš nejlepší a nejrychlejší (alespoň dle trenéra Bílka) útočný bijec v souboji jeden na jednoho se zdánlivým kolohnátem stoperem Puyolem (a to ještě v daný okamžik pro bránícího hráče ne příliš šťastně postaveným) v roli trapného nešiky, budiž… dá se to omluvit všeobecně nižším technickým vybavením našich fotbalistů. Ale že se po prohraném zcela čistém souboji začne válet po zemi, dělat ksichtíky uraženého fracka, kterého jakoby ošklivě štípli do zadečku, rozhazuje rukama jako bába na trhu, to už ani není k popukání. To je smutek, přátelé…

Hráči si po zápase stěžovali vcelku oprávněně, že jim Španělé nepůjčili balón. Ano, obě mužstva byla stejná v tom, že ani jedno nevědělo, jak míč doopravdy vypadá. S tímto rozdílem: Naši to netuší proto, že neměli příležitost si jej zblízka prohlédnout, protože ho nevlastnili. Španělé důvěrně merunu neznají kvůli tomu, že se na ni dívat nepotřebují.

A abychom přešli k tomu sebevědomí: španělský trenér del Bosque po zápase řekl: „Češi nám nedělali problémy. Ovládli jsme celý zápas, byli jsme na hřišti spokojení.“ A co napsali španělští novináři? „Pokud vezmeme v úvahu, že domácí pořád bojují o baráž, nebylo v jejich hře navíc znát příliš zápalu,“ konstatovali v deníku Marca a výkon týmu kapitána Tomáše Rosického označili za bezkrevný. El País: „Michal Bílek zaplnil střed hřiště hráči, kteří měli krást míče, ale nevyšlo mu to, jeho fotbalisté míč ani neviděli.“ El Mundo: „Nikomu by asi nedošlo, že Češi hrají o baráž, protože se nepokusili téměř o nic. Na stadiónu na Letné, kde zněl chvílemi pískot, se zdálo, že tým Michala Bílka nemá duši.“

Tedy: nedělali problémy, bez zápalu, bezkrevní, o nic se nepokoušející. Mužstvo bez duše. Čtěme jinak: bez ducha. Alespoň bez ducha bojovnosti a sebevědomí, když už se umění nedostává.  Kdyby prohráli, ale rvali se… (Ne ovšem jako Hübschmann s neurvalým zákrokem na Xabi Alonsa, to nebyl výraz bojovnosti a rvavosti, ale naopak hysterického poraženectví…) Bohužel, fotbalisté šli na porážku jako ovce bez berana a po ní bečeli, jak jim novináři a fanoušci nerozumějí.

Nápad ministra Dobeše se nesetkal všude s pochopením. Výchova k národnímu sebevědomí leckomu připadá jako poněkud afektovaná záležitost. Nicméně, jak už jsem řekl na začátku, obecně to dle mého soudu není špatná myšlenka. Chybí nám všeobecně sebeuvědomění a z něj pocházející sebevědomí. Ne pouze to národní, ale zejména občanské. Fotbal je jakýsi lakmusový papírek veřejného života. Ve výseku a jaksi zhuštěně v něm najdete všechno, co nás štve v celé společnosti: korupci, mizerné politikaření, podivné zacházení s penězi, kamarádíčkování nad únosnou mez, hrubost… A také onen nedostatek sebevědomí. Spíše jen falešnou pýchu, ba nafoukanost, která se při prvním závanu (nejen) španělského větru trhá na cáry. Takže chce-li ministr Josef Dobeš přesvědčit, že jeho koncepce výchovy k sebevědomí je správná a dobrá, měl by to zkusit u fotbalistů. Jako v laboratoři. Osvědčí-li se, sláva! Pak to, pane ministře, začněte pumpovat do nás do všech!

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...