Část peněz z prodeje emisních povolenek už Liberty Ostrava má podle Havlíčka na účtech

Na účtech hutní společnosti Liberty Ostrava (LO) už je 60 procent z miliardy korun za emisní povolenky, které firma prodala sesterskému podniku v Rumunsku. Zbývající část peněz má dorazit ve čtvrtek. Po jednání v Ostravě to ve středu řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Video Tisková konference k situaci v Liberty Ostrava
video

Tisková konference k situaci v Liberty Ostrava

Zdroj: ČT24

Ostravská huť disponovala povolenkami za 5,6 miliardy korun. V minulých letech si je šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Havlíček připomněl, že prodej emisních povolenek za miliardu se uskutečnil bez souhlasu dozorčí rady. Uvedl, že firma prodala méně povolenek, než původně zamýšlela, ale také, že vládě přislíbila, že povolenky prodávat nebude.

„Máme potvrzení, že miliarda byla skutečně převedena. Ke dnešku je na účtech společnosti 60 procent z této miliardy,“ řekl ministr ve středu. Uvedl, že během dne byla odeslána další část. „Během čtvrtka by měla dorazit na účet Liberty zbývající částka. Čili lze s velkou dávkou pravděpodobnosti říci to, že byla dodržena dohoda, kterou jsme udělali, a to taková, že peníze nebudou nijak započteny, ale budou běžným způsobem převedeny,“ řekl ministr.

Současně podle něj byla dohoda, že zisk z této částky, tedy 250 milionů korun, bude využit ve prospěch rozvoje společnosti a ve prospěch zaměstnanců. Firma v úterý oznámila, že zaměstnanci dostanou tento týden odměnu 13 070 korun čistého. „I přesto, že nebyla naplněna dohoda ve smyslu převodu, tak bylo naplněno aspoň to, že peníze byly zinkasovány a peníze byly použity a věříme, že i zbytek bude použit, tak jak bylo domluveno,“ řekl Havlíček. 

Ředitel LO pro výrobu Václav Habura potvrdil, že 60 procent z miliardy za povolenky už má firma na účtu a do pátku dojde zbytek. „Co k tomu vedlo, byl čistě obchodní zájem, kdy trh s povolenkami opravdu graduje a očekává se následně po nějakých alokacích propad, takže společnost se rozhodla rozhodnutím akcionáře k této transakci,“ přiblížil Habura.

Rada nebyla usnášeníschopná, řekl její člen

Ministr řekl, že dozorčí rada bude chtít doložit veškeré podklady k prodeji povolenek a také veškeré podklady k účelovosti čerpání úvěru ve výši dvou miliard korun, který byl zaručen státem. Člen dozorčí rady a předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina řekl, že dozorčí rada ale ve středu nebyla usnášeníschopná.

„Nebyl tam nikdo za vlastníka, nezúčastnilo se ani představenstvo, takže to vnímáme, že se k tomu stavějí tak, že nechtějí s námi jednat,“ řekl Slanina. Pokud peníze za povolenky na účet opravdu přišly, je to sice podle něj dobrá zpráva, ale opravdu dobrá zpráva to bude, až uvidí, co se s penězi bude dít. Odbory jsou od poloviny dubna ve stávkové pohotovosti.

Havlíček uvedl, že členům vedení i zástupcům vlastníků jasně řekl, že pokud chtějí do budoucna spolupracovat se státem, zaměstnanci a odbory, musí to být na takové bázi, že si budou vzájemně věřit. „Anebo to tak nebude a v tom případě není možné od státu očekávat ani podporu v oblasti energetiky, ani podporu v oblasti přechodu na nové technologie a už vůbec ne další podporu jakéhokoliv finančního charakteru. Je to poslední varování, které jsme nyní dali vlastníkům a managementu společnosti,“ řekl ministr.

Habura řekl, že chápe určitou rozhořčenost státu. „Z druhé stránky stát musí pochopit, že pokud se jedná o byznys a je tam zájem akcionáře, aby neprodělával peníze, tak akcionář se chová v tuto chvíli, jak se chová,“ řekl výrobní ředitel.

Zaměstnanci uspořádali protestní mítink 

U hlavní brány podniku Liberty Ostrava se odpoledne sešly stovky zaměstnanců na protestním mítinku. Prohlásili tam, že chtějí použít všechny dostupné prostředky, aby zabránili vyvádění prostředků z firmy. Impulz ke svolání mítinku byl prodej části emisních povolenek ostravské huti do sesterského podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace.

Předsedkyně Odborové organizace Ostravská huť Alena Sobolová řekla, že by zaměstnanci zájem o osud firmy měli dát najevo pasivním protestem. „Nechceme škodit firmě, jenom chceme, aby zaměstnanci dělali tak, jak mají, a aby dividendy se nevyvedly z firmy,“ řekla Sobolová.

Protestní mítink zaměstnanců Liberty Ostrava
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny oxidu uhličitého do ovzduší. Provozovatelé monitorují své emise, vykazují je každoročně ministerstvu životního prostředí a vyřazují za ně povolenky. S povolenkami lze obchodovat. Firmy dostávají část povolenek bezplatně od státu, zbytek si mohou koupit na trhu nebo v aukci.

LO patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Její roční kapacita výroby je 3,6 milionu tun. I s dceřinými společnostmi má LO šest tisíc zaměstnanců.