První virus zneužívající SMS je na světě

Praha - V prvním čtvrtletí letošního roku se objevil první virus, který ke svému šíření využívá SMS. Jmenuje se Sexy View a napadá tzv. chytré mobilní telefony vybavené operačním systémem. Virus využívá důvěřivosti uživatelů. Rozesílá se jako zpráva na kontakty v adresáři telefonu a adresáty vyzývá k otevření webových stránek s lechtivými obrázky. Uvedla to antivirová společnost F-Secure.

Pokud uživatelé stránky otevřou a souhlasí se stažením aplikace, virus se rozešle na všechny jejich kontakty. Zároveň pošle informaci o telefonu svým tvůrcům, kteří ji pak využijí k posílání spamu přes SMS.

Podle analytika F-Secure Mikko Hypponena jde nejen o první SMS virus, ale i o to, že program je zajímavý svým zaměřením na získávání informací pro mobilní spam. „Ten již představuje v některých částech světa vážný problém a může se stát komplikací kdekoliv,“ dodal.

Již v minulosti se objevily viry pro mobilní telefony, které přístroje napadaly prostřednictvím stažených programů, například her, nebo přes bluetooth. Viry pak například z mobilů posílaly drahé SMS nebo změnily jejich nastavení.