Googlu na více než hodinu vypadl servis Gmail

New York - Na více než hodinu přestal v noci na dnešek fungovat e-mailový servis Gmail americké internetové společnosti Google. Většina uživatelů Gmailu po celém světě tak ztratila přístup k elektronické poště. Google ve 23:37 SELČ oznámil, že celý problém vyřešil. Příčinu výpadku však firma stále prošetřuje. Problém na webové stránce firmy hlásili uživatelé z Anglie, Itálie, Singapuru nebo Jihoafrické republiky.

Výpadek přišel v době, kdy se Google snaží v elektronické poště konkurovat společnostem Microsoft a IBM a expandovat mezi firemní zákazníky, kteří vůči výpadkům nejsou tak tolerantní jako běžní uživatelé.

Podle mluvčí Google v ČR Jany Zichové se problém dotkl většiny uživatelů služby, tedy i stovek tisíc účtů v ČR. „Problém trval přibližně jednu hodinu a 45 minut. Během této doby mohli uživatelé posílat a přijímat e-maily pomocí protokolů POP a IMAP a mohli také přistupovat ke starším e-mailům v off-line režimu, který Gmail umožňuje,“ dodala.

Google nabízí servis elektronické pošty jednotlivcům zdarma. Podnikům prodává obohacenou verzi Gmailu s technickou podporou za 50 dolarů na jednoho uživatele za rok.