Google čelí kritice – služba Buzz prý narušuje soukromí uživatelů

New York - Internetová společnost Google ve Spojených státech sklízí kritiku za způsob, jakým ve čtvrtek uvedla svou novou službu Buzz, jíž chce konkurovat populárním sociálním sítím Facebook a Twitter. Uživatelům totiž automaticky vytvořila sítě na základě jejich nejčastějších e-mailových kontaktů ve službě Gmail. Podle kritiků jim tak zasáhla do soukromí. Vadí jim zejména to, že se Google nezeptal na svolení, zda může kontakty sdílet s dalšími lidmi, uvedl deník The New York Times. Firma se již obavami uživatelů zabývá.

Deník popsal případ jedné uživatelky, která se na svém blogu zabývá násilím na ženách. Ukázalo se, že mezi její nejčastější kontakty patří i její bývalý manžel, který ji v minulosti obtěžoval. Spolu s lidmi, kteří nepřátelsky komentovali její příspěvky na internetu, díky nové službě získal přístup k informacím, jež by s nimi nikdy nesdílela. Google podle NYT pod palbou kritiky již v uplynulých dnech službu upravil, další kroky na posílení ochrany soukromí svých uživatelů pak chystá.

„Ukazuje se, že e-mail může skrývat hodně tajemství, od jmen osobního lékaře, přes tajné milence po identitu informátorů a protivládních aktivistů. A Google, kterého v poslední době mnoho lidí považovalo za hrdinu, když po útocích hackerů na účty aktivistů za lidská práva ve službě Gmail pohrozil odchodem z Číny, je teď sám na pranýři jako nemotorný narušitel soukromí,“ uvedl newyorský deník.

Podle produktového manažera Google Todda Jacksona firma nadále plně usiluje o svobodu vyjadřování a zachování soukromí. Automatické vytvoření sítě kontaktů prý mělo uživatelům usnadnit používání nové služby a mnoho z nich to také ocenilo. Uživatelé si také podle Jacksona mohou síť svých kontaktů upravit. Každý také může jediným kliknutím myši seznam svých kontaktů v nové sociální síti skrýt, dodal manažer. Nová služba je prý populární, když si ji už vyzkoušely desítky milionů lidí.

„Lidé si mysleli, že mají k dispozici adresář e-mailového programu a Google se jej rozhodl přeměnit na seznam přátel nové sociální sítě,“ podotkl Marc Rotenberg z Informačního centra o elektronickém soukromí (Electronic Privacy Information Center). Elektronická pošta je přitom podle něj jedna z mála věcí, jež lidé považují za soukromé. Organizace chce na Google podat stížnost k Federální obchodní komisi.