Rada ČT odvolala dozorčí komisi

Praha - Rada České televize dnes odvolala pětičlennou dozorčí komisi, která je jejím poradním orgánem. Někteří členové Rady ČT dozorčí komisi kritizovali kvůli tomu, že se údajně zajímala o vyhlášená výběrová řízení ČT nad rámec pravidel. Nové členy dozorčí komise by měla Rada ČT zvolit na svém zasedání za dva týdny. Odvolání dozorčí komise Radě ČT navrhnul její člen Jiří Kratochvíl.

Podle Kratochvíla komise opakovaně porušovala dohodnutá pravidla a „snažila se dostat dovnitř výběrových řízení, která právě probíhají a nebyla ještě uzavřena“. S návrhem na odvolání dozorčí komise nesouhlasila radní Dana Makrlíková, která požadovala, aby její kolega Kratochvíl Radě ČT nejprve předložil důkazy o tom, že dozorčí komise opravdu porušila pravidla.

„Trochu mi to připadá, že některým lidem vadí, že tam (v dozorčí komisi) nemají své členy. Je absolutně evidentní, že dozorčí komise nic neprovedla a do výběrového řízení se fakticky nedostala,“ prohlásila Makrlíková, podle které někomu vadí, že komise složená z odborníků by mohla porozumět věcem, do jejichž pozadí by vidět neměla.

Dozorčí komise byla obměněna letos v březnu, kdy v ní usedl předseda dozorčí rady České pošty Jiří Maceška, personalista Petr Bodlák, auditor Ladislav Langer, obchodník s elektřinou Petr Matoulek a advokát Jiří Stránský. Dozorčí komise je poradním orgánem Rady ČT a její členové jsou voleni na čtyři roky.